Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYatırım HaberleriDaikin, Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Daikin, Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Japon merkezli iklimlendirme sistemleri şirketi Daikin, 3 yıl içerisinde Türkiye’ye yeni yatırımlarda bulunacağını açıkladı. Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’ye yapacakları ihracat çalışmaları hakkında konuşan Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder, “Türkiye yabancı yatırımcı için oldukça avantajlı. Şu anda ihracat gelirlerimiz 261 milyon euro oldu ancak Hendek’teki yeni yatırımızla ekstra 100 milyon euro daha gelir elde edeceğiz. Hedefimiz, 2025 yılına kadar ihracatımızı 500 milyon euroya ulaştırmak. Bu hedefimize ulaşabilmek için 2025 yılına kadar 80 milyon euro veya 100 milyon dolar civarı daha ek yatırım yapmaya hazırlanıyoruz. Türkiye, bütün Türki Cumhuriyetler, Ukrayna, Belarus, Rusya, Ermenistan, Kuzey Afrika, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkeler ve bu bölgeler için müthiş bir lojistik üs olarak hizmet veriyor. Çoğuyla vergi anlaşmamız var. O yüzden ana depolardan biri Türkiye. Doğal olarak yabancı yatırımın gelmesinin en büyük nedenlerinden biri ülkemizin bulunduğu konumun stratejik avantajı. Tabii bunda devletin verdiği vergi kolaylıkları ve çalışanlara yönelik destekler de etkili oluyor.” dedi.

Hendek tesislerinin açılışını gerçekleştirdiklerini ifade eden Önder, “Son olarak Sakarya Hendek fabrikamızda 15 milyon euro değerindeki yatırımımızla VRV üretim tesisimizin açılışını gerçekleştirdik. Pandemi şartlarına rağmen yatırımlarımıza devam etmek bizim için önemliydi. Çünkü biz planlarımızı 5 yıllık yapıyoruz ve çalışmalarımıza bu şekilde devam ediyoruz. Uluslararası hiçbir firma yatırımlarını günlük olarak yapmıyor. 5 yıllık planlar dahilindeki yatırımlarımızın tamamını 2020 yılına kadar tamamlamıştık ve 100 milyon euronun üzerinde yatırım bedeli ayırmıştık. Şimdi en son yatırımımızın açılışını geçen ay yaptık. Orada da 15 milyon euro bir yatırımla Türkiye’de ilk defa merkezi sistem değişken debili klima üretimine geçtik. Bu stratejik bir yatırım çünkü teknolojik ürünler üretmeye başlarsanız yan sanayinizi de geliştiriyorsunuz.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’nin lojistik açıdan özel bir konumda olduğuna değinen Hasan Önder, konuşmasını şu sözlerle bitirdi: 

“Kurduğumuz Ar-Ge merkezinde Türk mühendislerimiz dünyanın en küçük kombisini üretti ve ödül aldı. Japonya’nın tarihinde de bir ilk olan bir kombi üretimi gerçekleştirdik ve ihracata başladık. Koronavirüs salgını sebebiyle birçok şey öğrendik. Dünyanın üretim merkezi Çin’di fakat bu lojistik kesintilerinin olması, tedarik zincirinin kısıntıya uğramasından dolayı artık farklı yerlerde lojistik üsler kurulmak zorunda. Türkiye o yüzden merkez olarak çok avantajlı. Günübirlik politikalar, kur sorunları çok geçici şeyler ama orta ve uzun vadede Türkiye’ye yatırımların artacağına inanıyorum. Çünkü müthiş bir lojistik avantajımız var. Pandeminin etkisi bize fayda verecek. Dünya genelinde enflasyonist bir ortam var. Özellikle Rusya – Ukrayna savaşından dolayı yaşanan gerginlikler, ham maddede yaşanan fiyat artışı gibi sorunlar 1,5 – 2 yıl kadar sürebilir. Nihayetinde toparlanacaktır.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments