“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerDeprem Uzmanı: Alışveriş Merkezleri Deprem Toplanma Alanı Olarak Kullanılabilir!

Deprem Uzmanı: Alışveriş Merkezleri Deprem Toplanma Alanı Olarak Kullanılabilir!

İstanbul’da deprem toplanma alanları tartışma konusu olmaya devam ederken ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu toplanma alanı olarak açık alan zorunluluğu olmadığını belirterek alışveriş merkezlerinin de deprem toplanma alanı olarak kullanılabileceğini söyleyerek büyük tartışma yaratacak açıklamalarda bulundu.

Deprem sonrası toplanma alanları olarak kullanılacak AFAD Acil Toplanma Alanları hakkındaki tartışmalar sürüyor. 

Sayı olarak yetersiz olduğu iddia edilen toplanma alanları hakkında çok konuşulacak bir açıklama da ünlü deprem uzmanı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu tarafından yapıldı. 

Olası Bir İstanbul Depreminde AVM’lerin Yüzde 90’ı Ayakta Kalacak! 

Şiddetli bir deprem sonrası dahi alışveriş merkezlerinin en az yüzde 90 gibi büyük bir bölümünün ayakta kalacağını belirten Prof. Dr. Hakan Kutoğlu deprem kışın olursa açık hava toplanma alanlarının hiçbir işe yaramayacağını söyledi. 

Alışveriş merkezlerinin kapalı otoparklarına dikkat çeken Kutoğlu “Deprem yazın mı olacak? Neden deprem toplanma alanları açık alanda park ve bahçelerde? En güçlü binalarımız neresi? AVM’lerin yüzde 90’ı ayakta kalacak. Kusura bakmasınlar bizim yeşil alanımızı imara açtılarsa bizim en güçlü binalarımız AVM’ler. AVM’lerin otoparklarını boşaltacaksınız, oraların her birini yatacak konaklayacak yerler koyacaksınız. Kusura bakmasınlar marketleri de vatandaşlara yiyecek servisi yapacaklar. Japonlar deprem olduğunda açık alanda mı toplanıyor? Güçlü binalara giriyorlar. İstanbul’da binlerce AVM var. Kaç tane insanı misafir edebilirler? Bu rantı aldılarsa bu insanların acısına da ortak olacaklar” diyerek çok konuşulacak açıklamalara imza attı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments