“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEmlak Vergisi ve Tapu Harcı İçin 2020 Yılında Yeniden Değerleme Oranı İle...

Emlak Vergisi ve Tapu Harcı İçin 2020 Yılında Yeniden Değerleme Oranı İle Rekor Zam Gelecek!

Yeniden Değerleme Oranı (YDO) 2020 rakamı için tahminler yavaş yavaş oluşurken yapılacak olan zamlar ile hem ev sahipleri hem de ev sahibi olmak isteyenler için büyük önem taşıyan emlak vergisi ve tapu harcı için de büyük yükseliş yaşanacak. 2020 yılında emlak vergisi ne kadar zamlanacak, tapu harcı zammı nasıl hesaplanacak?

2020 yılında açıklanacak olan yeniden değerleme oranı YDO ile pek çok ürün, hizmet ve vergiye zam gelecek. 

Yeniden Değerleme Oranı Nedir, Ne İşe Yarar?

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanmakta olup devletin aldığı vergiler için uygulanacak olan enflasyon farkı düzenlemesi olarak kabul edilmektedir. 

Söz konusu rakam her sene devletin belirli kurumlarının aldığı vergiler için uygulanacak zam oranı olarak kullanılır?

2020 Yeniden Değerleme Oranı 

Sözcü Gazetesi tarafından yapılan habere göre 2020 yılı Yeniden Değerleme Oranı tahmini en düşük 22.55 olarak gerçekleşti.  Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan rakamlar baz alınarak yapılan hesaplamada “Yİ-ÜFE hiç artmasa dahi YDO en az yüzde 22.55 olarak gerçekleşecek. Doğalgaz ve elektrik zamlarının da etkisiyle ekim ayında Yİ-ÜFE’nin yerinde sayması beklenmiyor. Bu nedenle ekim ayında Yİ-ÜFE oranı yüzde 0.5 olursa, otomatik zamlar yüzde 22.6’ya, yüzde 1 olursa yüzde 22.67’ye yükseliyor” denilerek en düşük zammın 22,55 oranında gerçekleşeceği belirtildi. 

(Resim Sözcü Gazetesi’nden Alınmıştır)

Tapu Harcı Zamlanacak, Emlak Vergisi Zammı 2020 Yılında En Az Yüzde 11 Artış Gösterecek! 

Söz konusu hesaplamalara göre Yeniden Değerleme Oranı Resmi Gazete ile açıklandıktan sonra tahmin edildiği gibi bir zam gelirse tapu harcı 288 liradan 353 liraya yükselecek. 

Emlak Vergisi zammı için ise kanun değişikliği ile belediyelere sınırlama getirilmişti. Bu nedenle emlak vergisi zammı yüzde 22.55 rakamının yarısı olan yüzde 11.28 oranında arttırılabilecek. 

Ancak söz konusu rakamlar Ekim ayında Yİ-ÜFE rakamları hiç artmayacak gibi düşünülerek hesaplandığı için Ekim ayında enflasyon rakamlarında yükseliş yaşanması halinde ki yapılan zamlarla enflasyonda yükseliş yaşanmasına kesin gözü ile bakılıyor daha da artacak. 

Belediyeler emlak vergisi yanı sıra çöp vergisi olarak ta anılan Çevre ve Temizlik Vergisi ile atık su bedeli gibi pek çok kaleme de yine Yeniden Değerleme Oranı YDO üzerinden zam yapacak. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments