Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerFirma HaberleriDöveç Group’tan Kuzey Kıbrıs’ta Yatırıma Davet

Döveç Group’tan Kuzey Kıbrıs’ta Yatırıma Davet

Kuzey Kıbrıs’ta tatil köyü tadında konut projeleri hayata geçiren Döveç Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Burçin Döveç, KKTC’de konut yatırımı yapmanın avantajlarını anlattı.

1989 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Gazimağusa bölgesinde bir aile şirketi olarak kurulan Döveç Group, gayrimenkul projeleri geliştirme, inşaat, otomotiv, öğrenci yurtları işletmesi, spor tesisleri, mutfak ve mobilya sektörlerinde faaliyetlerine devam ediyor.

Grup, 2019 yılında 6.cısı düzenlenen Property NC emlak ödüllerinde yılın en iyi inşaat şirketi ödülü başta olmak üzere 13 ayrı kategoride ödüle layık görüldü. Devam eden projelerden “Four Seasons Life” da En İyi Sahil Sitesi ödülünü alırken Döveç Group bünyesinde faaliyet gösteren Arredo Design, “Yılın En İyi Mutfağı” ve “En İyi Endüstriyel Yapı Tasarımı” kategorilerinde platinum ödüllerini aldı.

Döveç Group bünyesinde konut, ofis ve iş yeri projelerini hayata geçiren Döveç İnşaat, bugüne kadar 1200’ü aşan sayıda aileyi konut sahibi yaptı. Şirketin halen yapımı ve satışları devam eden 3 nitelikli konut projesi bulunuyor.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Burçin Döveç, emlakdream.com takipçileri için hem Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmanın avantajlarını, hem konut yatırımıyla elde edilen hakları hem de devam eden For Seasons Life, Courtyard Long Beach ve Terrace Park projelerini anlattı.

Kuzey Kıbrıs’ta ev alanların oturma edinerek sürekli giriş-çıkış yapmalarına gerek olmadığını belirten Döveç, yatırımcının bir süre sonra başvurarak beyaz kimlik alabildiğini, kendilerinin de bu yönde talebi olan müşterilerine avukatlık ve danışmanlık desteği verdiklerini söyledi.

KKTC’de Konut Yatırımı Yapanlara Verilen Beyaz Kimlik Nedir? Avantajları Neler?

Kuzey Kıbrıs’tan en az 125.000 Euro veya eşdeğeri bir konut satın alan ve en az altı yıl kesintisiz izin alan yabancıların istenilen diğer tüm şartları sağlaması halinde alabileceği Beyaz Kimlik’le daimi ikamet izni alabileceğini belirten Döveç, bunun için ilk başvuruş esnasında 2 bin TL harç bedeli alındığını, sonrasında iki yılda bir yoklama esnasında 250 TL harç ödendiğini kaydetti.

Beyaz Kimlik alanların ülkeye giriş-çıkış ve kalış sürelerinde herhangi bir problem yaşanmıyor. KKTC’de çalışmak için bulunan yabancılar Beyaz Kimlik sahibi olmaları durumunda her yıl çalışma izni yenilemek durumunda kalmıyor.

Kuzey Kıbrıs’ta Konut Almanın Yatırımcı Gözüyle Sağladığı Avantajlar Nedir?

KKTC’de konutların kira getirilerinin yüksek olduğunu ve bu nedenle yatırımcılar açısından cazip olduğunun altını çizen Döveç, burada yapılan bir yatırımın elde edeceği kira gelirleri ve değer artışları 8 ile 12 yıl arasında kendini amorti edeceğine dikkat çekti.

Döveç, kira gelirlerinin vergilendirilmesinin ise yapılan kira sözleşmesinin yüzde 10’u oranında olduğu bilgisini verdi.

KKTC’de Konutlarda KDV Oranları, Tapu Harcı Oranları Nedir? Emlak Vergileri Nasıl Hesaplanıyor?

KKTC’de çok sayıda Türk bankasının şubelerinin olduğunu ve burada konut alacak olanlara aynen Türkiye’deki vade farkı oranları ve şartlarıyla konut kredisi kullanıldığını söyleyen Döveç, buradaki Kuzey Kıbrıs bankalarının da evin değerinin yüzde 50 ile 80’i arasında değişen tutarlarda yabancı para cinsinden konut kredisi kullandırdıklarını hatırlatarak firma bünyesinde de farklı ödeme seçeneklerinin olabildiğini ifade etti.

Banka Kredili Konut Alımları Hangi Şartlarda Yapılıyor?

KKTC’de çok sayıda Türk bankasının şubelerinin olduğunu ve burada konut alacak olanlara aynen Türkiye’deki vade farkı oranları ve şartlarıyla konut kredisi kullandırdığını söyleyen Döveç, buradaki Kıbrıs bankalarının da evin değerinin yüzde 50 ile 80’i arasında değişen tutarlarda yabancı para cinsinden konut kredisi kullandırdıklarını hatırlatarak firma bünyesinde de senetle satışların olabildiğini ifade etti.

KKTC’de Konut Aidatları Ne Kadar?

Normal apartmanlarda aylık aidatların 90 TL civarında olduğunu belirten Döveç, aidatların büyük sitelerde aylık 50 İngiliz Sterlin’i seviyelerine kadar çıkabildiğini kaydetti.

Döveç Group’un Üç Projesinde Çalışmalar ve Satışlar Devam Ediyor

Devam eden üç konut projeleri olduğunu belirten Burçin Döveç, konut fiyatlarının 42 bin İngiliz Sterlini’nden başladığını kaydederek bu projeler hakkında şu bilgileri verdi:

Courtyard Long Beach Projesi

KKTC’nin en güzel plajlarından biri olan Long Beach’e 600 metre mesafede 2 etap halinde yapımı devam eden proje, 1+0 stüdyodan 3+1 kat planına kadar farklı tip ve büyüklükte 420 daireden oluşuyor.

Satış fiyatlarının 42.000 GBP’den başladığı projenin ilk etabında konut teslimlerinin mayıs 2020’de, ikinci etabında ise mart 2021’de yapılması planlanıyor.

Projenin sosyal donatı alanları arasında jakuzili ve aqua parklı yüzme havuzu, peyzajlı yeşil alanlar, çocuklar için oyun alanları, fitness salonu, sauna, otopark alanları, restoran ve cafe bulunuyor.

Terrace Park Projesi 

Gazimağusa’da Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne, hastaneye ve alışveriş merkezlerine yürüme mesafesinde hayata geçirilmekte olan ve 1+0 stüdyo, 1+1, 2+1 ve 3+1 dubleks loft kat planlarında 102 rezidans daireden meydana gelen Terrace Park projesinde konut teslimlerinin bu yılın eylül ayından itibaren başlaması planlanıyor.

Satış fiyatlarının 42.000 GBP’den başladığı projenin sosyal donatı alanları arasında açık yüzme havuzu, bina girişinde lobby, açık ve kapalı otopark alanları ile teknolojik güvenlik sistemleri bulunuyor.

Four Seasons Life Projesi 

Dört firma işbirliğinde İskele bölgesinde denize sıfır konumdaki 102 bin metrekarelik bir alan üzerinde iki etap halinde yapımı devam eden Four Seasons Life projesi 1+0 stüdyodan 3+1’e kadar farklı tip ve özelliklere sahip 420 konuttan meydana geliyor.

Konut teslimlerinin birinci etapta mayıs 2020, ikinci etapta ise aralık 2021’de yapılması planlanan projede satışları devam eden dairelerde fiyatlar 50.000 GBP’den başlıyor.

65 bin metrekarelik özel peyzajlı yeşil aklana sahip olan projenin sosyal donatı alanları arasında aqua parklı açık yüzme havuzu, plaj, cafe & bar & restoran, fitness, sauna, spa, çocuklar için oyun alanları, yürüyüş yolları, bisiklet parkuru, otopark ve güvenlik bulunuyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments