“reocom
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriFaizler Düştü İnşaat Sektörüne Güven Eylül Ayında Arttı!

Faizler Düştü İnşaat Sektörüne Güven Eylül Ayında Arttı!

TÜİK Sektörel Güven Endeksleri açıklandı. Eylül 2019 dönemine ait olan verilere göre bankaların kredi faiz indirimi haberleri sonrasında sektörde başlayan hareketlilik ekonomik verilere de olumlu yansımaya başladı. İnşaat sektörü güven endeksi yükseldi!

TÜİK Eylül 2019 dönemine ait olan Sektörel Güven Endeksleri verilerini kamuoyu ile paylaştı. 

İnşaat Sektörü Güven Endeksi Yükseldi! 

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre inşaat sektörü güven endeksi yüzde 60,1 seviyesine yükseldi. 

Hatırlanacağı üzere bir önceki açıklanan güven endeksi raporunda inşaat sektörü güven endeksi yüzde 55,5 seviyesinde bulunuyordu. Bugün açıklanan rakamlarda ise yüzde 8,3 gibi büyük bir oranda artış yaşandı ve söz konusu endeks rakamı yüzde 60 barajını aşarak yüzde 60,1 seviyesine yükseldi. 

Ağustos ayına oranla inşaat sektöründe alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi yüzde 6.6 oranında artış göstererek 44,4 seviyesine çıkarken toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi ise yüzde 9,4 oranında artış göstererek 75,9 değerine ulaştı. 

Hizmet Sektörü Güven Endeksi ve Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi Yükseldi!

Açıklanan rakamlara göre hem hizmet sektörü güven endeksi hem de perakende ticaret sektörü güven endeksi rakamları da yükseldi. Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi yüzde 2,7 oranında artarak 97,6 seviyesine çıkarken hizmet sektörü güven endeksi ise yüzde 0,2 oranında artarak 89,3 seviyesine ulaştı. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“UNICERA

Most Popular

Recent Comments