“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerMoskova'nın Atıklarından Enerji Üretecek Tesise Yenigün İmzası

Moskova’nın Atıklarından Enerji Üretecek Tesise Yenigün İmzası

Türkiye’nin köklü uluslararası müteahhitlerinden Yenigün, 5 milyon Moskova’lının atıklarını enerjiye dönüştürecek tesisin inşaatını üstlendi. Rusya’nın güçlü gruplarından AGC-1 ile sözleşme imzalayan Yenigün tarafından kurulacak tesiste, 700 bin ton atık işlenerek 1,5 milyon Moskovalı’nın elektrik ihtiyacı karşılanacak.

Türk müteahhitlerin en önemli geleneksel pazarlarından Rusya yeniden hareketlendi. ENR- Dünyanın En Büyük Uluslararası 250 Müteahhidi listesinde yer alan ve Türkiye’nin uluslararası pazarda faaliyet gösteren en köklü firmalardan biri olan Yenigün, Rusya’nın önde gelen şirketlerinden Alternative Generating Copany-1 (AGC-1) ile Moskova için planlanan yeni atık yönetim sisteminde önemli bir adımı hayata geçirecek. Yenigün, AGC-1 ile “Atıktan Enerji Üretim Tesisi” inşa etmek üzere 2 Ağustos’ta sözleşme imzaladı. Rusya’nın atık yönetiminde çevreci bir hassasiyetle çağdaş bir dönüşüm başlattığını kaydeden Yenigün İnşaat CEO’su Fikret Yenigün, “Dünyanın en büyük başkentleri arasında yer alan Moskova’da bu önemli projeyi üstlenmekten büyük memnuniyet duyuyoruz.” dedi. Yenigün şöyle devam etti: “Bu proje, atık yönetimi alanındaki yeni teknolojilerin kullanılmaya başlanması bakımından önemli bir adım. Bu tesis, aynı kapsamda Moskova bölgesinde önümüzdeki 4 yılda inşa edilecek 4 tesisten biri olacak. Buradan elde edilecek enerji, Moskova ve çevresindeki çok sayıda çöp depolama alanının kapatılmasını sağlayarak kentin atık yönetiminin optimize edilmesine yardımcı olacak. Her tesis, 5 milyon insanın yılda yarattığı yaklaşık 700 bin ton kalıntı atığı işleyecek ve 75 MW elektrik üretecek. Bölgede yaşayan yaklaşık 1,5 milyon kişinin elektrik ihtiyacı bu tesislerden sağlanacak.”

Yenigün’ün önümüzdeki günlerde başlayacağı ve projenin ilk aşaması olan katı yakıt deposu inşaatı 2022 yılında tamamlanacak.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments