“Yapiradar
Ana SayfaHaberlerFerrero Fındık İşleme Fabrikası Yeniden İnşa Ediliyor

Ferrero Fındık İşleme Fabrikası Yeniden İnşa Ediliyor

Düzce’de bulunan Ferrero Fındık İşleme Fabrikası sismik izolasyon ve yenilikçi teknolojilerle donatılması amacıyla yeniden inşa ediliyor.

Yenilikçi teknolojiler ve sismik izolasyon ile donatılması için yeniden inşa edilmeye başlanan Ferrero Fındık İşleme Fabrikası’nın temel atma töreni gerçekleştirildi. Törene, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan yetkililer katılım gösterdi. 

Tören açılışında konuşan Ferrero Fındık Düzce Fabrikası Projesi Teknik Danışmanı, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cenk Alhan, ‘’Fabrikanın bulunduğu konum, dünyanın çok büyük deprem üretebilecek sınırlı sayıdaki fay hatlarından birisi olan Kuzey Doğu Anadolu Fay Hattı’na oldukça yakın. Üstelik zeminin taşıma gücü düşük ve sıvılaşma riski taşıyor. Olası bir depremde hem yatay hem de düşey yer hareketleri daha fazla etkili olabilir. Endüstriyel tesislerde deprem sonrası faaliyetlerin kesintisiz sürmesi, ülke ekonomisine zararın önlenmesi bakımından önem taşıyor. Bu nedenle, yüksek deprem riskine karşı en dayanıklı fabrikayı inşa etmek üzere, sismik izolasyon ve sönümleyici sistemlerine yatırım yapılmış olması, deprem sonrası sürdürebilirlik açısından büyük önem taşıyor. Bu yönüyle Türkiye’de ve dünyada ‘en iyi uygulama” olarak örnek teşkil edecek bir fabrika inşa ediliyor.” dedi. 

Fabrika’nın Türkiye ve Dünyada birçok ilki gerçekleştirdiğini söyleyen Alhan, “Deprem yalıtım cihazları ile yalıtılmış, tek bir betonarme döşeme üzerinde fındık depolama siloları yer alacak. Yalıtımsız olarak tasarlanan klasik silo yapılarının deprem performans hedefleri oldukça düşükken, bu projede üretim hattının aksamadan çalışabilmesi hedefleniyor. Kurşun çekirdekli kauçuk izolatörler sayesinde silolar, deprem esnasında her doğrultuda 90 cm hareket edebilecek.” şeklinde konuştu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments