Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriFikirtepe'de Çalışmalar Tekrardan Başlıyor!

Fikirtepe’de Çalışmalar Tekrardan Başlıyor!

Şile Belediyesi Sosyal Tesislerinde yapılan Şile Değerlendirme Toplantısı’na katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fikirtepe’de devam eden kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi vererek teslimlerin Ağustos’ta başlayacağını dile getirdi.

Mart sonuna kadar 5 bin konutun temelinin atılacağını duyuran Kurum şu açıklamalarda bulundu:

“Elazığ’da, Malatya’da ne yaptıysak inşallah güzel İzmirimiz için de aynı anlayışla hızlı bir şekilde konutlarımızın inşasını gerçekleştirip vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli konutlara yerleştirmiş olacağız. Cumhurbaşkanımızın 2012 yılında başlattığı Türkiye’nin her yerinde kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 500 bin konutun dönüşümünü tamamladık. İstanbul’da gerek Roman vatandaşlarımızın Çatalca’da yerinde dönüşümü gerekse İstanbulumuzun 39 ilçesindeki riskli alanlardaki dönüşüm projeleri olsun toplamda 64 riskli alanda, 117 bin konutun dönüşüm projelerini gerçekleştiriyoruz. İstanbul’un 22 ilçesinde 41 kentsel dönüşüm projesiyle 85 bin konutun proje ve inşa çalışmaları devam etmektedir. Fikirtepe’de 60 bin vatandaşımızı ilgilendiren 15 bin konutluk Emlak Konut Genel Müdürlüğü eliyle bir kentsel dönüşüm projesi gerçekleştiriyoruz. Bu kapsamda da yeni master planımızı hazırladık ve bu plan çerçevesinde imar planı hazırlığı tamamlandı. İnşallah askı süresinin tamamlanması müteakip yeni Fikirtepe projesini artık etaplar halinde Mart ayı itibariyle inşa sürecine başlayacağız. Söz verdiğimiz gibi vatandaşlarımıza, kentsel dönüşümde mağdur vatandaşlarımıza en kısa zamanda konutlarına yerleştirecek adımları da atıyor olacağız. Esenler’de de 60 bin konutluk çok önemli bir proje yürütüyoruz.”

Kentsel dönüşüm kredilerine de açıklamalarında yer veren Bakan Kurum, “Vatandaşlarımızın kendi evlerini yenilemeleri durumunda 125 bin lira olan kredi tutarını 200 bin liraya yükselttik. Toplam kredi tutarını 625 bin liradan 1 milyon TL’ye çıkardık. ‘Evimi yeniden yapmak yerine güçlendirme yapmak istiyorum’ diyen vatandaşlar için de 50 bin lira olan kentsel dönüşüm kredisini 80 bin liraya kadar çıkardık. Son yaptığımız KDV indirimden sonra da ülkemizin her yerinde kentsel dönüşüm daha hızlı ve kararlı şekilde gidecek” dedi.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments