Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriGayrimenkulde Ürdün, Konutta İran İlk Sırada!

Gayrimenkulde Ürdün, Konutta İran İlk Sırada!

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancıların son iki yılda 3. çeyrek sonu itibariyle Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul yatırımlarını inceledi. Buna göre; tüm gayrimenkul cinsinden yatırımlarda toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü sıralamasında Ürdün, Türkiye’yi tercih eden ülkeler arasında ilk sırada olurken, Irak, Afganistan, Mısır, Suudi Arabistan Ürdün’ü izliyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme, yabancı yatırımcıların 2019 yılı 3. çeyrek sonu dönemi ile 2020 yılı aynı döneminde Türkiye’de gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarını mercek altına aldı. Tapu yabancı işler daire başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı 3. çeyreği sonunda 7 milyon 62 bin 877 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde yüzde 12 azaldı ve 6 milyon 191 bin 71 metrekare olarak kaydedildi.

Türkiye genelinde, toplam 26 bin 165 adet konut satıldı
Konut satışı özelinde TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 3. çeyrek sonu itibariyle Türkiye genelinde, toplam 26 bin 165 adet konut satışı gerçekleştirildi. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 18,0 oranında bir düşüş yaşandı. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019’ yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yüzde 3,7 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 2,3’e düştü.

Gayrimenkulde Ürdün, konutta İran ilk sırada
2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle, yabancıların Türkiye genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımlarına bakıldığında ilk sırada Ürdün bulunuyor. Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Mısır’ın yerini alan Ürdün’ü de Irak, Afganistan, Mısır, Suudi Arabistan, Filistin, Katar, İran, İngiltere ve Almanya izliyor.

Gayrimenkul yatırımında İstanbul, Manisa ve Konya ilk üçte
Tüm gayrimenkul cinsinden en çok tercih edilen illerde toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında 2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yabancıların gayrimenkul yatırımlarında en çok tercih ettiği şehir Manisa olurken, Manisa ilini sırası ile İstanbul, Konya, Antalya, Sakarya, Muğla, Tekirdağ, Edirne, Bursa ve Ankara takip etti.

Yabancı gayrimenkul yatırımlarında Körfez ülkelerinin payı azalıyor
Yabancı gayrimenkul yatırımlarında önemli bir ağırlığa sahip olan Körfez ülkelerinin, 2019 yılı 3. çeyreği sonundaki 2 milyon 573 bin 774 metrekare büyüklüğündeki tüm gayrimenkul cinsinde metrekare bazında gerçekleştirdikleri yatırımlar 2020 yılı aynı döneminde yüzde 34,3 oranında azaldı ve 1 milyon 690 bin 249 metrekareye düştü. Toplam yabancı yatırımlarının içinde Körfez ülkelerinin durumunu değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme, 2019 yılı 3. çeyreği sonunda toplam yabancı yatırım içinde payı yüzde 36 olan Körfez ülkelerinin 2020 senenin aynı dönemindeki payının yüzde 27’ye gerilediğini ortaya çıkardı.

İstanbul’da yabancılara yapılan gayrimenkul satışlarında metrekare bazında 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 8,7’lik düşüş kaydedildi.

Yabancı yatırımcıların 2019 yılı 3. çeyrek sonu dönemi ile 2020 yılı aynı döneminde İstanbul’da gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımlarımda ise, Tapu Yabancı İşler Daire Başkanlığı verilerine göre; 2019 yılı 3. çeyreği sonunda 888 bin 937 metrekare olan yabancıların gayrimenkul edinimleri 2020 yılı aynı döneminde yüzde 8,7 azaldı ve 811 bin 922 metrekare olarak kaydedildi.

İstanbul’da Irak’ın yerini İran aldı
2020 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle, yabancıların İstanbul genelindeki toplam hisseye isabet eden yüz ölçümü bazında tüm gayrimenkul yatırımlarında, ilk sırada İran bulunuyor. Bu kategoride bir önceki yılın birincisi Irak’ın yerini alan İran’ı da Afganistan, Irak, KKTC, Yemen, Katar, Çin, Filistin, Azerbaycan ve Suudi Arabistan izliyor.

Yabancılara Konut satışında 2019 yılının aynı dönemine göre adet bazında yüzde 16,2’lik düşüş yaşandı
Konut satış adedi özelinde ise TÜİK tarafından açıklanan verilere göre; adet bazında, 2020 3. çeyrek sonu itibariyle İstanbul genelinde, toplam 11 bin 966 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakamla, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 16,2’lik bir gerileme yaşandı. Yabancılara satılan konutların toplam konut satışları içindeki oranı 2019 yılı 3. çeyrek sonu itibariyle yüzde 9,6 iken bu oran 2020 yılı aynı döneminde yüzde 5,9’a düştü.

İlçe tercihleri, Büyükçekmece, Başakşehir, Beylikdüzü
İstanbul’daki gayrimenkul edinimlerinde yabancılar tarafından en çok tercih edilen ilçeler Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri, Esenyurt, Zeytinburnu, Çatalca, Avcılar, Başakşehir, Bağcılar ve Küçükçekmece oldu.

En çok İstanbul, Bursa ve Yalova etkilenecek
Suudi Arabistan’ın ambargo kararıyla, gayrimenkul alımlarında yavaşlama oldu. İstanbul, Bursa ve Yalova’dan sonra en fazla etkilenecek illerin arasında Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa ve Mardin ile Mersin gelecek. Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye koyduğu ambargodan en çok İstanbul’da Büyükçekmece, Avcılar, Beylikdüzü ve Başakşehir ilçeleri etkilendi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments