Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİlk Sıraya Oturabiliriz!

İlk Sıraya Oturabiliriz!

Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Genel Başkanı Nilüfer Çevikel’in moderatör olarak katıldığı etkinlikte Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ve Genel Koordinatörü Vahap Munyar da yorumlarını ve çözüm önerilerini paylaştı.

Yurtdışı inşaat sektöründe hizmet veren TÜGİAD üyesi Ercan Çelik, “Yurtdışında devletle çalışıyoruz. Özel sektör artışları konuta yansıtabiliyor. Ama taahhüt sektörü devletten fiyat farkını yeterince alamıyor. Devletten aldığımız fiyat farkları bunu karşılamıyor” dedi.

Firmaların belli büyüklüğe ulaştıktan sonra yurtdışından çıkmasının problemli bir durum olduğuna da dikkat çeken Çelik, “Kefalet sigortası sisteminde de bir sorun var, sigorta firmaları bu konuda yeterince etkin değiller” dedi. Çıkarılan mevzuatlara da yetişemediklerini dile getiren Çelik, “Tam mevzuata hâkim olduk diyoruz başka bir şey çıkıyor. Üstelik ülkemizdeki mevzuatlarla yurtdışı inşaat işi yapamıyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Teminat konusunda da yurtdışında eksik kaldıklarını bildiren Çelik, “Biz hacimli ama düşük gelirli işler yapıyoruz. Biz mevzuatları aşabilirsek inşaat sektörümüz, dünyada bir numarada yer alan Çin’i de geçer” dedi.

İnşaat sektörünün bulunduğu durum ile ilgili konuşan TÜGİAD Ankara Şube Başkanı Zafer Yıldırım ise “İnşaatta hammaddelerin fiyatı hem demirde hem de betonda yükseldi” diye konuştu. Bunun sektörlerini olumsuz etkilediğini dile getiren Yıldırım, inşaat sektörünün bu gibi süreçlerde olumsuz durumlar yaşadığını ifade etti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments