“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİmar Barışı Sayesinde Vergi Dışı Bütçe Rekor Kırdı

İmar Barışı Sayesinde Vergi Dışı Bütçe Rekor Kırdı

İmar barışı ve bedelli askerlik için toplanan paralar sayesinde vergi dışı bütçe rekor kırdı! Detaylar haberimizde.

2018 senesinde beklenen genel bütçe vergi dışı gelirlerinde yüzde 40 oranında artış yaşandı.

Yaşanan bu artışın ana nedeni olarak imar barışı ve bedelli askerlik için toplanan paralar gösterildi. Genel bütçe vergi dışı gelir gerçekleşmelerinde daha önce 97.4 milyar olarak açıklanan gelir beklentisi 136.5 milyara yükseldi.

Cumhurbaşkanlığı Raporu Açıklandı!

Milliyet Gazetesi tarafından yapılan habere göre yayımlanan Cumhurbaşkanlığı raporu ile Merkezi yönetim bütçe kanununda 65 milyar 780 milyon TL olarak hedeflenen kurumlar vergisi tahsilatı yıl sonunda 78 milyar 673 milyon TL olarak gerçekleşti.

Merkezi yönetim bütçe kanununda 146 milyar 524 milyon TL olarak öngörülen olan özel tüketim vergisi tahsilatı yıl sonunda 133 milyar 906 milyon TL ile hedefin yüzde 8.6 altında kaldı. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın raporuna göre 2018’de merkezi bütçe gelirleri beklenenden yüzde 8 daha fazla gerçekleşti. 696.8 milyar lira olarak hedeflenen gelir 757.9 olarak gerçekleşti.

Genel bütçe vergi dışı gelir gerçekleşmelerinde de 97.4 milyar lira olarak öngörülen gelir 136.5 olarak gerçekleşti. Yüzde 40’ın üzerinde gerçekleşen bu artışın nedeni de raporda “Bunun nedeni ise, faizler, paylar ve cezalar ile teşebbüs ve mülkiyet gelirleri kalemlerinin beklenenin üzerinde gerçekleşmesidir. 2018’de uygulamaya konulan bedelli askerlik ile imar barışı kapsamındaki gelirler bu yüksek artışta etkili olmuştur.” ifadeleri yer aldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments