“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaat Sektörü Krizden Çıkma Fırsatını Kentsel Dönüşüm Olarak Görüyor

İnşaat Sektörü Krizden Çıkma Fırsatını Kentsel Dönüşüm Olarak Görüyor

İnşaat sektörü yaşadığı krizden çıkmak için farklı çözüm yolları aramaya devam ederken kentsel dönüşüm büyük bir umut olarak öne çıkıyor.

Düşen konut satışları ve bankaların yükselen finansman maliyetleri nedeni ile sıkıntılı günler geçiren inşaat sektörü yeni çözüm arayışlarını sürdürüyor.

Bunlardan biri de kentsel dönüşüm olarak öne çıkıyor. Müteahhitler kentsel dönüşüm ile yenilenecek olan yapılar ile inşaat sektöründe yeniden hareketlenme bekliyor.

Genç Nüfus ve Kentsel Dönüşüm İnşaat Sektörüne Moral Verdi

Konu hakkında açıklama yapan Limak İnşaat’ın sahibi Nihat Özdemir “2018 yılının ilk 4 ayında mevsim normallerinin üstünde sıcak bir kış geçirilmesiyle satışlar beklenenden fazla artış göstermişti. Ancak bu yıl mevsimselliğin getirdiği olumsuz durum ve geçen yılın son 5 ayında görülen küçülmenin etkisiyle, çimento iç satışlarındaki daralma devam etti.

Bunun yanında sektörümüzü umutlandıran, etkileyen en önemli konu da ülkemizde genç nüfus oranının yüksek olmasıyla konut talebi dönemsel olarak ertelense de hiçbir zaman bitmeyecektir. İç pazarda ayrıca kentsel dönüşüm de iyi bir fırsattır. Önümüzdeki dönemde ülkemizde 20 milyon konut ihtiyacı söz konusu olacaktır. 6306 sayılı yasayla kentsel dönüşümün önü açılmış ve dönüşüm hızlanmıştır. Ülkemizdeki yaklaşık 7 milyon riskli yapı depreme dayanıksız olduğu için bu kapsamda yenilenecektir.” diyerek umutlarını koruduklarını söyledi.

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği’nin (TÇMB) Başkanlığı görevinden TFF Başkanı seçildiği için istifa eden Nihat Özdemir görevini Sabancı Holding Çimento Grup Başkanı Tamer Saka’ya devretmişti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments