“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul Haberleriİnşaat Sektöründe Beklenen Bayram Havası Esmeye Başladı, Konut Almanın Tam Zamanı!

İnşaat Sektöründe Beklenen Bayram Havası Esmeye Başladı, Konut Almanın Tam Zamanı!

Düşen konut kredisi faiz oranları sonrasında inşaat sektöründe beklenen bayram havası esmeye başladı. Konut satışları arttı! Konut fiyatları nasıl etkilenecek, konut almanın zamanı mı, ev sahibi olmak isteyenler ne yapacak?

İzmir Müteahhitler Derneği (İMDER) Yönetim Kurulu Başkanı İslam Yıldırım bayram tatilinin sona ermesi ile konut satışlarına olan ilginin yeniden arttığını açıkladı.

Faiz İndirimi Konut Sektörüne Can Suyu Olacak!

Kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 konut kredisi kampanyası hakkında açıklamada bulunan Yıldırım yapılan faiz indiriminin konut satışlarını yeniden arttıracağını belirterek “Faiz indiriminden sonra doların yükselmesi bekleniyordu. Piyasada böyle bir algı vardı.

Piyasaya olan güven ve ekonomik iyileşmeler bu durumu önledi. Sonuç olarak bu beklenti kırıldı. Son 1 yıldır özellikle inşaat sektörümüzde yaşanan sıkıntıların, bu faiz indiriminden sonra bir nebze olsun azalacağını düşünüyoruz.” dedi.

İnşaat Sektörü Komadan Çıkacak, Konut Satışları Yeniden Artacak

Yükselen faiz oranları nedeni ile inşaat sektörünün adeta durma noktasına geldiğini belirten Yıldırım, “Geçen yıl faizlerin yükselmesi neticesinde inşaat sektörü adeta durma noktasına gelmişti. Merkez Bankası’nın faiz indirimiyle birlikte 14 ay sonra ilk kez konut sattım.

Bu satışı da elinde döviz olan bir vatandaşa yaptım. Dolar aşağı yönlü hareket ettiği için dövizini Türk Lirası’na çevirdi ve konut ihtiyacını karşılamayı tercih etti. Dernek üyesi arkadaşlarımın da telefonları çalmaya başladı. Müşterilerimizde artış var. Bayram araya girdiği için yüksek bir satış olmadı. Ama bizim bayram şimdi başlayacak. Kurban Bayramı’ndan sonra Ağustos ayında mevduat faizleri aşağı düşerse 2016-2017’deki satış rakamlarını yakalarız.” diyerek konut satışlarının arttığını söyledi.

Konut Almanın Zamanı mı?

Konut fiyatlarının kısa süre içerisinde yükseleceğini belirten Yıldırım “Ülke ekonomisine olan güvenin önümüzdeki aylarda daha da artacağını umuyoruz. Merkez Bankası’nın almış olduğu kararlardan dolayı sektörümüz adına Merkez Bankası Para Politikası Kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz. Kamu bankalarımızın başını çektiği faiz indirimlerini diğer özel bankaların da kısa zamanda yapmasını bekliyoruz.

Yılda ortalama 700 bin civarı konut ihtiyacı var. Yatırım amaçlı da düşünüldüğünde piyasada 1,5 – 2 milyona yakın konut stoğu var. Kamu ve özel bankalarımızın faiz indirmesi neticesinde sektör temsilcisi arkadaşlarımızın elinde şişen konut stoklarının 2020 Nisan ayına kadar tükeneceğini tahmin ediyoruz.

Özellikle konut alma ihtiyacını erteleyen vatandaşlarımıza tavsiyem, son bir yılda artan inşaat maliyetlerinden etkilenmeden bir an önce ihtiyacı olan konutları almalarıdır. Çünkü bundan sonra inşa edilecek konutları mevcut fiyatlardan almaları mümkün değildir. Konut satışları durduğu için maliyet artışlarını fiyatlara yansıtamamıştık. Şu an konut almanın tam zamanı” diyerek ev sahibi olmak isteyen kişilere alım için hemen harekete geçmeleri yönünde tavsiyede bulundu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments