Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİnşaat ve Bağlı Sektörlerin GSYH Payı Yüzde 35’e Ulaştı

İnşaat ve Bağlı Sektörlerin GSYH Payı Yüzde 35’e Ulaştı

İnşaat sektörü ve bağlı olduğu 250 yan sektörle birlikte istihdam oranı 6 milyon kişiyi aştı. İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım açıklanan verilere ilişkin düşüncelerini paylaştı. 

İnşaat ve etkilediği yan sektörlerle beraber istihdam sayısının 6 milyon olduğu kaydedildi. Türkiye ekonomisine en çok katkı sağlayan sektör, istihdamdaki gücünü korumaya devam ediyor. İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım konuyla ilgili olarak, “Müteahhit, yaklaşık 250 yan sektörle birlikte çalışıyor. Konut üretimi, demir, alçı, elektrik malzemesi, trafo, kablo, kombi, perde, mobilya, cam, parke, plastik boru, çivi ve boya gibi yüzlerce farklı üründen oluşuyor. Bu nedenle inşaat, ülke ekonomisinin ve sanayisinin önemli ve vazgeçilemez bir parçasıdır.” dedi.

Piyasada yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen sektörün, doğrudan 1,8 milyon kişiye istihdam sağladığını söyleyen Nazmi Durbakayım, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla (GSYH)’de yüzde 4,7’lik paya sahip olduğunu ekledi. İnşaat sektörünün insanların temel ihtiyaçlarından biri olan barınma ihtiyacını karşıladığını söyleyen Durbakayım, “Ekonomik anlamda inşaat sektörünün dünya genelinde kabul gören en önemli fonksiyonu, gerek hane halkı tarafından bir yatırım aracı olarak görülmesi, gerekse de desteklediği alt sektörlerle birlikte GSYH’ye sağladığı ekonomik katma değerdir.” açıklamalarında bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments