Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerYurtdışı’ndan Perlit Madeni’ne Yüksek Talep!

Yurtdışı’ndan Perlit Madeni’ne Yüksek Talep!

1969 yılında keşfedilen ve inşaat-yapı sektörleri ile topraksız tarım ve kozmetik alanlarında kullanılmaya başlanan perlit madeninden elde edilen ürünler birçok ülkeye ihraç ediliyor.

Erzincan’da perlit madenini bulan İş İnsanı Düzgün Ürün, madenin yapı ve inşaat sektörlerinde kullanılması için 2002 yılında Erzincan Organize Sanayi Bölgesi’nde fabrika kurmuştu. Yüksek oranda ısı yalıtımı özelliğine sahip olan perlit madeninden ilk olarak kiremit üretmeye başlayan Düzgün Ürün, 2012 yılından itibaren inşaat sektörlerinde kullanılması için termosıva ve termoşap üretmeye başladı. 

Türkiye’de rağbet görmeye başlayan perlit madeni için Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) perlit madeni ile üretimde bulunan işletmeler için sektörel destek programı kapsamında ekipman ve finans desteği sağlamaya başladı. 

Erzincan Perlit Maden İşletmesi (ERPER) ve PERSAN Şirketleri İşletme Müdürü Bahadır Gürpınar, inşaat ve yapı sektörleri başta olmak üzere birçok alanda kullanılan perlit madeninin ihraç edilmesi hakkında, “Fabrikamızda doğal perlit madeniyle kiremit ve inşaat aksesuarlarını üretiyoruz. Yine perlite dayalı yapı kimyasalları ile yalıtım sistemleri üretimimiz de var. Fabrikamızda genleştirilen perlit topraksız tarım alanlarında kullanılmasının yanı sıra bu ürünü ham madde tedarikçisi olarak dış devletlere ve ülkemizin farklı noktalarına gönderiyoruz. Dünya rezervinin yüzde 75’inin Türkiye’de bulunduğu yerli ve milli doğal perlit madenimizin her geçen gün değeri artmaktadır. İsrail’den özellikle perlit grubumuzda ürettiğimiz ürünlere yönelik çok ciddi talep var. İsrail, Irak ve Gürcistan gibi ülkelere ham maddenin yanı sıra yalıtımda kullanılan termoşap, termosıva ile fabrikamızda üretilen diğer ürünlerin sevkini sağlamaktayız. Bu yıl 5 milyon dolar ihracat hedefimiz bulunuyor.” açıklamalarında bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments