“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKamu Müteahhitleri Dikkat! Beklenen Koronavirüs İhale Genelgesi Resmi Gazete ile Yayımlandı!

Kamu Müteahhitleri Dikkat! Beklenen Koronavirüs İhale Genelgesi Resmi Gazete ile Yayımlandı!

Koranavirüs salgını tüm sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de olumsuz etkilemişti. Özellikle de inşaatı devam eden şantiyelerde işçilerin kalabalık yatakhanelerde yatmaları ve gerekli hijyen koşullarının sağlanmasının oldukça zor olması kamu ihalesi alan müteahhitleri zor duruma sokmuştu. 2 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanan COVID-19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi ile İlgili 2020/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile hem süre uzatımı hem de sözleşmenin feshi hakkı getirildi.

COVID-19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi ile İlgili 2020/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi 2 Nisan 2020 tarihli Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Yayımlanan genelge ile beraber koranavirüs nedeni ile olumsuz etkilenen kişi ve kurumlara gerekli onayları almaları durumunda süre uzatımı ve sözleşmenin feshi hakkı getirildi. 

Kamu Müteahhitleri Süre Uzatımı Talep Ediyordu! 

Korana virüs salgını nedeni ile önce bazı işçilerin yaşadıkları şehirlere dönmelerini talep etmeleri, ardından bazı işyeri ve dükkanların kapanması nedeni ile malzeme tedarikleri için sorunlar yaşayan kamu müteahhitleri ihale yasaklısı konumuna düşmemek adına süre uzatımı talep ediliyordu. 

Bugünkü Resmi Gazete ile yayımlanan COVID-19 Salgınının Kamu İhale Sözleşmelerine Etkisi ile İlgili 2020/5 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında hem süre uzatımı hem de sözleşmenin feshi hakkı getirildi. 

Yayımlanan genelge kapsamında ihale alan kişi ve kurumların koranavirüs nedeni ile işin yerine getirilmesinin kısmen ya da tamamen imkansız hale gelmesi şartı konuldu. Yüklenicilerin bu koşulları belgelendirmesi şartı ile sözleşmenin feshi ya da süre uzatımı hakkı verilecek. 

Başvurular sözleşmenin tarafı olan idarelere yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı oluru ile başvurular değerlendirilecek. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments