Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriKasım Ayı Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

Kasım Ayı Ekonomik Güven Endeksi Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan raporun Kasım ayına ilişkin verileri açıklandı. Açıklanan rakamlarda en çok güven kaybeden sektör yüzde 5,7 oranındaki düşüş ile inşaat sektörü oldu.

Pandemi ve Kredi Faizleri Arttı, İnşaat Sektörüne Güven Azaldı!

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre Ekim ayında 92,8 olarak gerçekleşen ekonomik güven endeksi Kasım ayında %3,5 düşüş ile 89,5 değerine geriledi. Bu düşüşteki en büyük pay inşaat sektöründe yaşanan gerilemeden kaynaklandı. İnşaat sektörüne ek olarak tüketici, reel kesim ve hizmet sektörü güven endekslerinde ki düşüşler de etkili oldu.

Tüik Kasım ayı verilere göre inşaat sektörü güven endeksi Ekim ayında 83,8 değerine sahipken Kasım ayında yüzde 5,7 oranında düşüşle 79 değerine geriledi. İnşaat sektöründe yaşana kaybın ana nedenlerinden biri olarak yükselen kredi faiz oranları ve artan pandemi sayıları gösterildi.

Ekonomide yaşanan dalgalanmalardan en olumsuz etkilenen sektörlerden biri olan inşaat sektörü Haziran ayında kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz konut kredisi kampanyası ile büyük bir yükseliş göstermişti. Ancak Ağustos ayı itibari ile faiz oranlarında başlayan yükseliş ile talep hız kesmeye başlamış, Eylül, Ekim ve Kasım aylarında rekor seviyeye çıkan faiz oranları sonrasında yeniden düşüşe geçmişti. Endeksin 100 altında olması sektörde olan karamsarlığı gösterirken 79 seviyesine gerileyen inşaat sektöründe ise kötümserlik arttı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments