Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi Haberleriİnşaat Sektörü Yatırımlara Devam Ediyor

İnşaat Sektörü Yatırımlara Devam Ediyor

Ekonomiye güvenin artması, devletin faiz desteği ve tükenen konut stoku inşaat firmalarını harekete geçirdi. Geçen yıl daralma yaşanan inşaat sektörü bu yıl yatırımlara hız verdi. Belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020’nin ilk 9 ayında bir önceki yıla göre yüzde 73.7, yüzölçümünde yüzde 58.1, değerinde yüzde 76.1 artış göstermesi sektördeki hareketliliği ortaya koyuyor. Sektörde yatırıma hız verilmesi inşaat yan sanayisinde de domino etkisi yarattı. Çimentodan demire, seramikten bataryaya tüm alt sektörlerde üretim ve satışlar artış gösterdi.

İnşaat sektörünün en temel ürünlerinden olan ve aynı zamanda üretiminden kısa bir süre içinde stoklanmadan inşaatlarda kullanılan hazır beton sektörü, Ekim’de de büyümesine devam etti. Ekim ayı ile birlikte 5 aydır inşaat sektörünün yükselişi sürüyor.

Sektör Umutlu
Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, Ekim ayı rakamlarının sektörün yılı, tüm ekonomik güçlüklere rağmen pozitif olarak kapatacağına işareti ettiğini belirtti. Son açıklanan Türkiye İMSAD Ekim 2020 Sektör Raporu’nda da iyileşmenin süreceği belirtildi. Raporda, “Sektör 2019 yılında sert bir küçülme göstermişti. Buna bağlı olarak inşaat malzemesi yurtiçi satışları da gerilemişti. 2020 yılının ilk çeyreğinde satışlardaki düşüş sürdü, ikinci çeyrekte Covid-19 etkisiyle yurtiçi satışlar sert şekilde daraldı. Üçüncü çeyrekte ise inşaat malzemesi yurtiçi satışlarında önemli bir sıçrama yaşandı. Covid-19 salgını nedeniyle sağlanan kredi desteklerini büyük ölçüde kullanan inşaat sektörü mevcut işlerini hızla tamamlamaya yöneldi. Buna bağlı olarak inşaat malzemelerine önemli bir talep oluştu” denildi.

İnşaatlar Kaldığı Yerden Devam Ediyor
Son depremlerle beraber devletin kentsel dönüşüme yeni bir ivme kazandırması sektördeki gelecek dönem iyimser beklentileri artırdı. Yılın ilk 9 ayında birçok inşaatta işler durma noktasındaydı. Yeni dönemde ise bu inşaatların birçoğunda tekrar işbaşı yapıldı, çalışmalar başladı.

2020’nin ilk 9 ayında kullanım amacına göre en yüksek paya 66,4 milyon metrekare ile 2 ya da daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar sahip oldu. Bunu 4,9 milyon metrekare ile kamu eğlence, eğitim, hastane veya bakım kuruluşları binaları takip etti. Yılın son çeyreğinde ise yarım kalan inşaatların hızla tamamlanacağı belirtiliyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments