“Yapı
Ana SayfaHaberler‘’Konut Fiyatları Düşmeyecek’’

‘’Konut Fiyatları Düşmeyecek’’

Konut fiyatlarında yaşanan dalgalanmaların akıbeti merak edilirken sektör temsilcileri yorumlarını aktarmaya başladı. FGM Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fecri Koça da konut piyasasını değerlendirdi. 

Özellikle büyükşehirlerde yaşanan konut fiyatlarındaki artışın sonuçları herkes tarafından merak ediliyor. FGM Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Fecri Koça, konut fiyatlarında düşüş yaşanmayacağını ve imkanı olanların şimdiden bir konut satın almaları gerektiğini tavsiye etti. 

Bir dönem boyunca herkesin konut inşa ettiğini vurgulayan Koça, “Daha önce inşaat yapımı kimseyi zorlamıyordu. Topraktan, projenin temeli bile atılmadan konutların satışı yapılıyordu ve piyasa yükselişteydi. Sonra herkes inşaat yapmaya yöneldi. Her meslekten; yani inşaattan anlayan, anlamayan herkes inşaatlar yapmaya başladı. Piyasada çok fazla müteahhit yer aldı ve Türkiye’de ciddi manada konut yapıldı. İnşaata başlamadan satış yapılıyordu ve gelen nakit akışıyla diğer konut projelerine başlıyorlardı. Maliyetler artınca konut satışı da sıkıntıya girdi. Maliyet hesapları istedikleri gibi gitmeyenler inşaat işinden çekildi.” şeklinde açıklama yaptı. 

Son 3 yılda yaşanan mali krizi de değerlendiren Fecri Koça, “Son 3 yıla baktığımızda sektörel manada bir kriz yaşandı ve konut üretimi çok çok azaldı. Kimse konut üretemedi, üstüne pandemiyi yaşadık. Pandemi herkesi derinden sarstı. Özelikle inşaat ham maddelerinin bir kısmını yurt dışından ithal ediyoruz. Dünya genelinde pandemi koşulları etkin olduğu için malzemelerde de sıkıntı yaşandı. Bu durumda, mevcut konut fiyatları da yukarı yönlü tırmandı. Fiyat artışları aslında dünya genelinde var. Biz sektör temsilcileri olarak, aslında sonbahar ve kış aylarında fiyatların azda olsa düşmesini bekliyoruz. Şunu söyleyebilirim; yeni yapılacak konutların maliyetleri daha yüksek olacağı için, yeni yapılarında fiyatları yüksek olacaktır. Bu bir müddet daha böyle devam edecektir. Bu nedenle, alım gücü olanların bir şekilde konut almalarını tavsiye ederim. Özelikle ülkemizde bir ürüne zam gelmesi durumunda indirimi çok fazla göremeyiz. Biz çok fazla konut fiyatlarında düşüş beklemiyoruz.” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“CNR
“Yapi

Most Popular

Recent Comments