“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerKonut Talebi Düştü, İnşaat Yatırımları Yüzde 29 Azaldı!

Konut Talebi Düştü, İnşaat Yatırımları Yüzde 29 Azaldı!

İnşaat sektörü hızla daralmaya devam ederken Ağustos ayında kamu bankaları tarafından başlatılan 0.99 faizli konut kredisi kampanyası sıfır konutlar için beklenen etkiyi yaratmadı. İnşaat yatırımları azalırken, yeni konut üretimi için de azalış sürüyor!

TMMOB Makine Mühendisleri Odası tarafından aylık olarak hazırlanan sanayi sorunları bülteni raporunda inşaat sektöründe yaşanan daralma bir kere daha gözler önüne serildi. 

İnşaat Sektöründe Yeni Yatırımlar Hızla Azalıyor! 

Önünü göremeyen inşaat sektörü ekonomik daralmadan en fazla etkilenen sektör olarak öne çıkarken yatırımlarda yaşanan sert düşüş ve buna bağlı olarak artan işsizlik dikkat çekti. 

TMMOB Makine Mühendisleri Odası (MMO) Sanayinin Sorunları Bülteni 52. sayısı ile yapılan detaylı analiz incelemesinde inşaat sektörüne de özel bir bölüm hazırlandı. 

İnşaat sektöründe yaşanan sorunların temelinin ekonomik istikrarsızlık ve güvensizlik olduğu belirtilirken yaşanan olumsuzluklar ile beraber inşaat sektöründe yeni yatırımların yüzde 29,2 oranında azaldığı açıklandı. 

İnşaat Sektörü Daralmaya Devam Ediyor

Vatandaşın alım gücünün sınırlı olması nedeni ile yapılan kredi faiz indirimi müdahalesinin yetersiz kaldığı belirtilirken inşaat sektöründe bu nedenle yeni yatırım konusunda isteksizlik yaşandığı belirtiliyor. 

Özellikle de büyük şehirlerde ünlü markalar tarafından daha önce lansman çalışmaları dahi tamamlanan çok sayıda markalı konut projesinin rafa kaldırılması, TÜİK tarafından açıklanan yapı izin belgesi rakamlarında yaşanan düşüşte bu daralmayı kanıtlarken azalan konut üretimi ilerleyen dönemde kademeli olarak konut fiyatlarında artışa neden olacak gibi görünüyor. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments