Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberler''Lyksor Kimya, Dünya Markası Haline Gelecek''

”Lyksor Kimya, Dünya Markası Haline Gelecek”

2016 yılında faaliyete geçen, beton ve çimento kimyasalları sektörünün öncüsü Lyksor Kimya Kurucusu Bimen Kadiroğlu, “Hedefimiz Lyksor’u bir dünya markası haline getirmek. 5 yıl içerisinde 4 ülkede üretim tesisi kurmayı hedefliyoruz.” dedi.

Beton kimyasalları sektöründe genel olarak yabancı firmaların yer aldığını söyleyen Bimen Kadiroğlu, “Türkiye ekonomisi inşaat yatırımları ile büyüdüğü için global markaların da iştahını kabarttı. Türkiye Hazır Beton Birliği verilerine göre Türkiye’de yılda yaklaşık 100 milyon metreküp beton dökülüyor. Yaklaşık 70-80 milyon ton da çimento üretiliyor. Türkiye’de bütün Avrupa’nın üretimi kadar beton üretiliyor. Pazar çok büyük olduğundan tüm global firmalar Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Beton kimyasallarında 20’ye yakın marka var. Bu markalardan 7 tanesi global. Bütün pazarın yüzde 20’lik kısmını 2 yerel marka alıyor. Bu markalardan biri de biziz. Yaklaşık yüzde 65’lik kısmını global markalar alıyor. Geriye kalan yüzde 15’lik kısmını da yerel 10 firma alıyor. Dolayısıyla global markaların ağırlığı var.” şeklinde konuştu. 

Bu doğrultuda beton ve çimento üreticilerinin ihtiyacı olan tüm kimyasalları ürettiklerini söyleyen Kadiroğlu, “Lyksor’un anayasası inovasyondur. Bizim sektörümüzde bizim ölçeğimizde inovatif ürün tasarlayan ve üreten başka bir firma yok. Öncelikle yarı mamul üretiyoruz. Beton ve çimento kimyasallarında kullanılan polikarboksilat dediğimiz hammaddeyi üretiyoruz. Lignosülfonat dediğimiz ve Türkiye’nin hep dışa bağımlı olduğu bir hammaddenin muadili bir ürün ürettik. Bunu tamamen yerli hammadde ile ürettik. Melaminsülfonat, kalsiyum nitrat ve vinil kopolimer üretiyoruz. Bunların hepsi Lyksor Ar-Ge’si tarafından geliştirilen ürünler. Türkiye’de ilk kez makro sentetik fiber üreten firmayız. Dünyada 12 firma üretiyordu. Çelik hasır alternatifi bir ürün. Saha betonlarında çelik hasır olmadan, tavsiye ettiğimiz oranda mikser içine atılıp karıştırıldıktan sonra dökülüyor. Çok inovatif, güçlü bir ürün. Dünyanın 3. büyük barajı olan Yusufeli Barajı’nda bizim bu ürünümüz kullanıldı. Bu ürünü yıllarca Amerika’dan getirip kilosunu 6 dolardan sattık. Kendimiz üçte bir fiyatına mâl ediyoruz. Şantiye yardımcı ürünleri ve su geçirimsizlik beton katkısı da üretiyoruz” dedi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments