Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerOde Yalıtım: ‘’Enerji Verimliliği Seferberliği Başlatmalıyız’’

Ode Yalıtım: ‘’Enerji Verimliliği Seferberliği Başlatmalıyız’’

Türkiye’deki konutların yüzde 80’inde yalıtım olmadığını söyleyen Ode Yalıtım Pazarlama Direktörü Ozan Turan, ‘’Vakit kaybetmeden enerji seferberliği başlatmalıyız.’’ dedi. 

Türkiye’de uygulanan yalıtımların yetersiz uygulamayla karşılaştığını belirten Ode Yalıtım Pazarlama Direktörü ozan Turan, “İklim değişikliğinin etkilerini her geçen gün daha fazla hissettiğimiz bu süreçte, kışın ısıtma, yazın soğutma işlemleri sırasında kullanılan enerji tüketimi her geçen gün artıyor. Ülkemizde yalnızca bina yalıtımı ile güncel fiyatlarla yıllık 15 milyar dolar enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Artık hiç vakit kaybetmeden enerji verimliliği seferberliği başlatmalıyız.” dedi. 

Sıcak havanın getirdiği olumsuz etkilerden minimum masrafla kaçınabilmek için yalıtımın bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Ozan Turan, şu açıklamalarda bulundu:

“Isı yalıtımının genellikle soğuk hava ile ilişkilendiriliyor. Bu algının kırılması gerekiyor. İklim değişikliğinin etkilerini giderek daha fazla hissettiğimiz bu dönemde kışın dondurucu soğukları, yazın kavurucu sıcakları yaşıyoruz. Dolayısıyla evlerimizi ve ofislerimizi hem ısıtmak hem de soğutmak için daha fazla enerji harcamak durumunda kalıyoruz. İşte bunu önlemenin yolu da yalıtımdan geçiyor.

Dış cephe yalıtımı ile binanın, iç cephe yalıtımı ile de ev veya ofis içindeki bölümlerin ısısını muhafaza etmek mümkün. Klima ve diğer soğutma sistemlerinin borularına uygulanan tesisat yalıtımı ise bu ekipmanların daha verimli çalışmasını, bu sayede daha az enerji tüketilmesini sağlıyor. Tüm bunlar da daha az elektrik tüketilerek, uygun sıcaklıkta, konforlu yaşam alanları oluşturmaya olanak tanıyor. Yalıtım aynı zamanda hem ekipmanların hem de binaların ömrünü uzatıyor.

Bina yalıtımı ile 15 milyar dolar enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Türkiye genelindeki yaklaşık 22 milyon civarında hanenin yüzde 80’inde yalıtım yok veya çok zayıf yalıtım uygulaması yapılmış durumda. En etkin enerji tasarrufu araçlarından biri olan ısı yalıtımı uygulamalarıyla enerji tüketimini azaltabilir, sürdürülebilir bir gelecek için fayda sağlayabilir, ülkemizin cari açığını düşürmeye katkı sağlayabiliriz. Ülkemizdeki konutların toplam yıllık enerji maliyeti güncel fiyatlarla 25 milyar dolar civarında. Yalnızca bina yalıtımı ile yıllık 15 milyar dolar tasarruf edebiliriz. Enerji ithalatı faturamızın giderek arttığı bu dönemde artık hiç vakit kaybetmeden enerji verimliliği seferberliği başlatmalıyız.

Yeni binalardaki yalıtım maliyetinin, toplam inşaat maliyetinin yüzde 3’üne denk geliyor. Bu maliyet de gerek binanın ömrünü uzatması gerekse enerjide sağladığı tasarruf ile aslında çok kısa sürede karşılanıyor. Dolayısıyla özellikle yeni bir binada oturmayı planlayanların yalıtımın olup olmadığına dikkat etmelerini tavsiye ediyoruz. Sadece yalıtım da yeterli değil doğru yalıtım uygulanmalı. Ayrıca malzemelerin işinde uzman uygulayıcılar tarafından uygulanması da sağlıklı bir yalıtımın öncelikli koşulları arasında yer alıyor.”

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments