“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerPandemi Sonrası Büyük Kentlerde Konut Tercihleri Değişiyor

Pandemi Sonrası Büyük Kentlerde Konut Tercihleri Değişiyor

Koronavirüs salgını sonrası vatandaşların konut tercihlerinde önemli değişimler başladı. Kalabalık kent yaşamından kurtulmak isteyen vatandaşlar bulundukları bölgelerdeki kırsal evleri araştırmaya başladılar. Son dönemlerde emlakçılara yöneltilen sorular nedeniyle ise emlakçıklar bu talep karşısında başlarını kaldıramıyorlar.

Koronavirüs salgını vatandaşlara kalabalık kent yaşamanı yeniden sorgulamaya neden oldu. Büyük kentlerde yaşayan vatandaşların son dönemlerde ev arayışlarında talep ettikleri tercihler bu durumu gözler önüne seriyor.  İşte Milliyet’ten Cihat Aslan’nın haberinde yer alan detaylara göre koronavirüs salgını sonrası vatandaşların konut tercihleri. 

Koronavirüs Sonrası Kırsal Kesimlerde Ev Arayışları Başladı

Koronavirüs salgını sonrası vatandaşların kalabalık kent yaşamı ve apartman dairelerinin yerine kırsal kesimlerde çiftlik evi yada müstakil ev arayışları arttı. Konuya ilişkin İstanbullu vatandaşlara yönelik yapılan değerlendirmelerde; arayışların arttığı ifade edildi. İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Nizameddin Aşa son dönemlerde değişen tercihlere ilişkin açıklamasında şu bilgileri paylaştı. 

“Şile, Ağva, Silivri, Büyükçekmece, Arnavutköy’ün köyleri ve Çatalca taraflarında çiftlik tipi evler, yazlık, bahçeli ev ve arsalara talep çoğaldı. Arayıp soran çok var. Genellikle ‘Gelecek dönemde böyle bir salgın olacaksa evde kapanıp kalmaktansa hiç olmazsa bir bahçem olsun’ diye arayanlar oluyor. Ama bu bir psikoloji. Eyleme dönüştü mü? Daha öyle bir piyasa oluşmadı.”

Başımızı Kaldıramıyoruz

Nizameddin Aşa konuya ilişkin açıklamalarında son dönemlerde emlakçıların bu tür taleplere cevap vermek için telefondan başlarını kaldıramadıklarını belirtti. Çok fazla arayan olduğunu ve bu tür evlerin araştırıldığını ifade eden Aşa salgının ekonomik etkilerinin ardından bu arayışların yüzde 20’sinin eyleme geçeceğini söyledi.  Müstakil ve çiftlik evlerine yönelik yapılan bir başka değerlendirmede ise bu tür evlerin özellikle 45 yaş üstü vatandaşlar tarafından arandığına vurgu yapıldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments