“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriZiraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank'tan İnşaat Sektörü İçin Tam Destek Açıklaması!

Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan İnşaat Sektörü İçin Tam Destek Açıklaması!

Kamu bankaları tarafından inşaat sektörü desteklenmeye devam edecek. Yarım kalan inşaat projeleri verilen finans desteği ile tamamlanacak, hem ekonomi kazanacak hem inşaat sektöründe istihdam artacak! Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar tarafından yapılan önemli açıklamalar haberimizde!

Ankara Sanayi Odası (ASO) ev sahipliğinde Ela Quality Resort’te gerçekleştirilen Meslek Komiteleri Ortak Toplantısı’na katılan Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Alpaslan Çakar önemli açıklamalarda bulundu. 

İnşaat sektörünü destekleyeceklerini belirten Çakar yeni açıklanacak kredi paketi hakkında da bilgi vererek “Bu paket, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 10 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeleri hedefleyeceğiz. Yine burada ödemesiz dönemler, makul vadeler olacak” dedi. 

Emek Yoğun Sektörler Kamu Bankaları Tarafından Desteklenecek

Ana amaçlarının emek yoğunluklu olarak çalışan sektörleri desteklemek olduğunu belirten Çakar “IP, çağrı merkezleri, turizm, temizlik, güvenlik gibi… İnşaatların tamamlanmasına yönelik bir opsiyon da olacak. Paketin amacı, kapasitelerin tam olarak kullanılması ve kısmen istihdamın artırılması.

Yeni istihdam sağlandığında işverenlerin maliyet yükünü kısmen azaltmaya yönelik bir paket olacak” dedi. Vakıfbank Genel Müdür Yardımcısı Muhammet Lütfü Çelebi ise yapmış olduğu konuşmasında  “Kur atağı yaşanan dönemde bankalar devreye girmese faizler yüzde 20-25’in altına düşmeyecekti. Kârlılığı bir tarafa bıraktık. Üreten ve katma değer sağlayanın yanında olmayı seçtik” diyerek önceliklerinin destek olduğunu bir kere daha vurguladı. 

Kamu Bankaları Bu Seneyi Kar Yılı Değil, Ar Yılı Olarak Görüyor 

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tuncay ise KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu (KGF) kaynaklı kredilerle KOBİ’ler için her zaman destek sunmaya devam edeceklerini belirterek “İmkânları zorluyoruz. Bu seneyi kâr yılı değil, ar yılı olarak adlandırdık. İster konut ve ihtiyaç kredileri olsun, ister taşıt kredileri olsun fiyatlama son derece cazip. Sektörlerin canlanması adına elimizden gelen her şeyi yapmaya devam ediyoruz. Yeni Ekonomi Programı (YEP) ile beraber özellikle kamu bankaları olarak reel sektörün en büyük destekçisi olacağız” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments