“yapigundem-yeni-banner-1.jpeg”
Ana SayfaHaberlerSalgının Türkiye Gayrimenkul Pazarı Üzerine Etkileri

Salgının Türkiye Gayrimenkul Pazarı Üzerine Etkileri

Türkiye, COVID-19 tedbirleri kapsamında karantina uygulamalarında beşinci haftaya girerken ekonomik büyüme tahminleri de revize edilmeye devam ediyor. Oxford Economics’in yaptığı son tahmin, 2020 ekonomik büyümesinin %1,7’ye çekilirken, Fitch Ratings’in beklentisi aynı şekilde pozitif olmakla beraber %0,8 büyüme ile sınırlı kalmıştır. Öte yandan Moody’s Analytics, COVID19 pandemisinin bir yansıması olarak daha kırılgan bir tablo çizmiş olup, Türkiye ekonomisinin %1,4 daralma kaydedeceğini işaret etmiştir. 2020 Türkiye ekonomik büyümesine yönelik beklentilerin yanı sıra, yıl sonu döviz kurunda beklenen artış yatırım ve kiralama faaliyetlerinde etkili olacaktır.

Birçok kuruluşta yürütülen ofislere dönüş süreçlerinin yanı sıra, sosyal mesafe adına uygulanacak uygulamaların ve önlemlerin uzun vadede ofis talebinde daha geniş etkilere sahip olacaktır. Kiralama faaliyetleri yılın ilk çeyreğinde ivme kaydederken, önümüzdeki dönemde talebin yavaşlaması beklenmektedir. Bununla birlikte, pandemi sonrası süreçte beklenen talep, büyük oranda sağlık ve güvenlik konularına odaklanıldığı iş yeri optimizasyonları ve esnek çalışma alanlarının oluşturduğu itici güçler beraberinde hızlı toparlanacaktır.

Perakende pazarı COVID-19 pandemisiyle baskılanmaya devam ederken, kirasız dönem ve ortak giderlerin bir kısmının alınmamasına yönelik uygulamalarının giderek arttığı alışveriş merkezleri sahipleri tarafından kaydedilmiştir. Bunun yanı sıra, önde gelen market perakendecilerden birinin online alışverişlerine olan talep dört kat artış gösterirken, Nielsen verilerine göre, pandeminin Türkiye’de etkisini gösterdiği ilk üç haftada, e-ticaret satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre ciddi bir artış kaydederek %160 büyümüştür. Tüketici davranışları online perakende görülen çarpıcı artışa paralel olarak hızla evrilmesi ile, pandeminin getirdiği sert rüzgarlara rağmen kısa vadede depo gereksinimlerine yönelik talep artış kaydetmiştir.

Büyük çaplı otomotiv firmaları askıya aldıkları üretim süresini genel olarak Mayıs ayına uzatmış olup, bir başka büyük çaplı Alman otomotiv firması Türkiye’de üretimlerine kaldıkları yerden devam etme kararı almışlardır. Az sayıda Türk beyaz eşya üretici firmaları üretimlerini düşük kapasitede sürdürürken; kimya, ilaç ve hazır giyim firmaları çoğunlukla üretim proseslerine devam etmektedirler.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments