“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerŞantiyeler Koronavirüs Önlemleri Kapsamında Bir Süre Kapatılsın Talebi

Şantiyeler Koronavirüs Önlemleri Kapsamında Bir Süre Kapatılsın Talebi

Koronavirüs salgınının etkilerini artırmasının ardından bir düzenlemede inşaat sektöründen bekleniyor. İnşaat firmalarının halen çalışmalarına devam etmesi ve oluşan tehlikeye ilişkin İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden geldi. Yapılan açıklamada inşaat firmalarında çalışma ortamının kalabalık olduğu ifade edilerek şantiyelerin kapatılması önerildi.

Koronavirüs salgını tüm Türkiye’yi etkisi altına alırken kalabalık çalışma alanı oluşturacak işletmeler bir bir kapanıyor, faaliyetlerine ara veriliyor. Virüs önlemleri kapsamında tehlike oluşturabilecek ortamlardan bir tanesi de şantiyeler olurken burada kalabalık grupların aynı anda çalışmasına ilişkin yeni talepler gündeme geldi. Bu kapsamda İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi’nden özel talepler dile getirildi. 

Şantiyeler Kapatılsın Talebi

İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Topçu koronavirüs salgını kapsamında bir açıklamada bulundu.  Şantiyelerin koronavirüs ile ilgili önlemler alması gerektiğini ifade eden Özgür Topçu kendilerine gelen şikayetleri ele aldı. Bu noktada işçi ve işveren sağlığı için atılması gereken adımlar olduğunu ifade eden İnşaat Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Özgür Topçu şu ifadeleri kullandı. 

“Şantiyeler işçi sağlığı ve güvenliği açısından riskli durumda. Bu konuda işçilerden gelen şikayetler var. Bu nedenle iş sağlığı uzmanlarına, şantiye şeflerine ve işverene sorumluluk düşmektedir. Hem işçi hem de işveren sağlığı için şantiyelerde koronavirüse karşı önlemler alınmalı. Bu önlemleri almayan şantiyeler geçici olarak kapatılmalı.” Bu konuda işçilerin ve işverenlerin almaları gereken önlemler ön plana çıkıyor.Şantiyede çalışan işçilerin sık sık ellerini yıkamaları gerektiği ifade edilirken fiziksel temasın en alt düzeye indirilmesi gerektiği bildirildi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments