Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaEmlak HaberleriSektör Temsilcilerinden Konutta KDV Oranları Düşürülsün Talebi

Sektör Temsilcilerinden Konutta KDV Oranları Düşürülsün Talebi

Konut satışlarının kredi faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte düşmesine sektör temsilcilerinden değerlendirmeler geldi. Bu alanda yeni bir adım atılması konusunda açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri konutta KDV oranlarının çok yüksek olduğunu ve oranların düşürülmesi gerektiğini ifade ettiler.

İstanbul inşaat ve gayrimenkul sektör temsilcileri İstanbul Ticaret Odası’nın sektörel istişare toplantıları kapsamında buluştular. Video konferans olarak gerçekleştirilen toplantı kapsamında konut sektörünün geleceği ele alındı. 

KONUTTA KDV ORANLARI DÜŞÜRÜLSÜN TALEBİ

Sektör temsilcileri tarafından emlak sektörüne ilişkin ilk değerlendirme kredi faiz oranlarının yükselmesi ve bu artışların piyasa etkisi oldu.

Yaz aylarında sağlanan kredilerin satışları artırdığına vurgu yapan gayrimenkul sektörü temsilcileri satışların çoğunluğunun ikinci elde olmasına dikkat çektiler. Daha sonraki süreçte faiz oranlarının yüzde 1.00 bandını aşmasıyla satışların düştüğünü ifade eden temsilciler satışların durma noktasında olduğunu söylediler. 

Bu kapsamda hem kentsel dönüşüm konusuna değinildi hemde konut KDV fiyatlarına ilişkin talep gündeme getirildi. Konutlardan alınan vergi oranlarının yüksek olduğunu ifade eden emlak sektörü temsicileri Konutta KDV sıkıntısı var. Yüzde 18 çok yüksek. Ayrıca büyük daireler de kağıt üstünde hep 149.5 metrekare. Çünkü 150 olduğunda lüks tarifesinden vergi isteniyor. Bu vergiler düşük bir orana çekilmeli. Yüzde 3-4 olabilir” talebinde bulundular. 

Kentsel Dönüşüm

2021 yılının kentsel dönüşüm yılı olması gerektiğinin ifade edildiği toplantıda ayrıca imar barışı ile yapı kayıt belgesi almış çürük binaların da tespit edilmesi gerektiğini ifade ettiler. 1970-2000 yılları arasında yapılan binaların yüzde 80’inin tehlikeli olduğunu vurgulayan sektör temsilcileri belediyelerin bu alanda çalışmalar yürütebileceğini ifade ettiler. 

Sourceemlak365
RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments