Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriSuudi Arabistan'dan Sıfır Karbonlu Şehir!

Suudi Arabistan’dan Sıfır Karbonlu Şehir!

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan’ın Veliaht Prensi Muhammed bin Selman (MbS), ekonominin petrole olan bağımlılığından kurtarmak için yapmış olduğu çalışmalar çerçevesinde planladığı ‘NEOM’ projesiyle ilgili açıklamalar yaptı.

Veliaht Prens MbS, Ekim 2017 yılında tanıttığı 500 milyar dolarlık NEOM iş bölgesi projesi içinde yer alacak ‘The Line’ adında bir şehir kurma projesini açıkladı. Kuzeybatıdaki Kızıldeniz kıyısı boyunca 460 km uzanıp Mısır ve Ürdün sınırlarına dek 26.500 kilometrekareye yayılacak NEOM içindeki The Line’ı ‘sıfır karbon şehri’ olarak açıkladı.

‘Çizgi’ anlamına gelen The Line ismini “Çizgi çekmenin zamanı geldi” diye duyuran MbS, Çizgi’nin 170 kilometre uzunluğu, bir milyon sakiniyle kurulacağı topraklardaki doğanın yüzde 95’inin koruyacağını ve sıfır cadde, sıfır otomobil, sıfır karbon salınımı ile yüzde 100 temiz enerjiye dayanacağını belirtti.

Doğa ile insan yaşamı arasında denge sağlamaya yönelik Çizgi şehrinin araç, trafik, çevre kirliliğinden azade şekilde yapay zeka destekli ve birbiriyle bağlantılı bilişsel topluluklara ev sahipliği yapacağını dile getiren Veliaht Prens, “Kalkınma uğruna niye doğayı feda edelim?… Konvansiyonel şehir kavramını doğayla uyumlu fütüristik şehre dönüştürmemize ihtiyaç var” diye konuştu.

Buna göre kentsel gelişim kavramını en az 150 senedir ilk kez yeniden tanımlama iddiasındaki Çizgi’de sağlık merkezleri, okullar, eğlence tesisleri ve yeşil alanlar dahil olmak üzere tüm temel hizmet tesislerine kolay erişim sağlanacak. Buralar, 5 dakikalık yürüme mesafesinde olacak. Yüksek hızlı ulaşım çözümleriyle en uzak yolculuk sadece 20 dakika sürecek. Çizgi’nin sakinleri ve çalışanlarına zaman kazandıracak biçimde iletişim tamamen yapay zeka teknikleriyle gerçekleştirilecek, topluluklar birbirlerine sanal ortamda bağlanacak.

Açıklamalarına devam eden MbS, Çizgi altyapısının 100-200 milyar dolara mal olacağını, bunun çoğunun Suudi hükümetinin NEOM bütçesinden, devletin Kamu Yatırım Fonu’ndan (PIF) ve hem yerel hem de küresel yatırımcılar tarafından karşılanacağını belirtti.

NEOM CEO’su Nazmi en Nasr da Çizgi kapsamında yeni bir havaalanı inşa edileceğini ve bunun dünyadaki en büyük havalimanlarından biri olacağını belirtti.

Yapılan açıklamalara göre Çizgi’nin 2030 yılı itibarıyla 380 bin kişi istihdam yaratıp ülkenin GSYİH’sine 48 milyar dolarlık katkıda bulunması planlanıyor. NEOM’un ilk bölümünün 2025 yılına kadar tamamlanması hedefleniyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments