Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTİKA, Sağlık Merkezi İnşa Edecek!

TİKA, Sağlık Merkezi İnşa Edecek!

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Kuzey Makedonya’nın Plasnica Belediyesi arasında, bölgede hayata geçirilecek olan sağlık merkezine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı.

Protokolün imza törenine Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt, Plasnica Belediye Başkanı Aliya Yaoski, Kuzey Makedonyalı milletvekili İsmail Yaoski, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Müdürü Serhat Kula katıldı.

Büyükelçi Sekizkök, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye’nin önceliğinin buradaki insanların barış, huzur ve refah içinde yaşaması olduğunu dile getirerek “Ecdadımız gibi sizler de bugün bu topraklarda Türk kültürünü, Türklük şuurunu ve İslamiyeti yaşatıyorsunuz. Sağ olun, var olun” dedi.

Buradaki halkın yaşam koşullarının her alanda daha ileriye taşınmasını amaçladıklarını belirten Sekizkök, “Bugün olduğu gibi önümüzdeki dönemde de elimizden gelen her türlü desteği esirgemeyeceğimizden emin olabilirsiniz. Türkiye her koşul altında daima sizlerin yanında olacaktır” şeklinde konuştu.

TİKA Koordinatörü Söğüt de bu bölgede ve Plasnica’da gerçekleştirilen projelerin TİKA ve Türkiye Cumhuriyeti adına büyük önem taşıdığını belirterek, TİKA olarak Plasnica’daki hizmet binasının inşaat ve donanımı, Mustafa Kemal Atatürk İlköğretim Okulu’nun kapsamlı tadilatı ve donanımı, Lisiçani bölgesinde yer alan Yunus Emre İlköğretim Okulu’nun kapsamlı tadilat ve donanımı gibi birçok projeyi hayata geçirdiklerini söyledi.

Kuzey Makedonya’daki soydaşların ekonomik refahını artırmak ve kırsal kalkınmayı desteklemek için tarım ve hayvancılık projelerinin önemli olduğuna değinen Söğüt, TİKA tarafından hayata geçirilecek olan sağlık merkezi projesinin, özellikle salgın döneminde inşa edilmesinin ayrıca anlamlı olduğunu söyledi.

Belediye Başkanı Yaoski de geçmişte Plasnica’nın altyapısının iyileştirilmesi noktasında çaba harcayan TİKA’ya ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkürlerini sundu. Yaoski, proje dahilinde halkın kaliteli sağlık hizmeti alması için modern ekipmanlarla donatılacak bir sağlık merkezi inşa edileceğini söyledi.

Yetkililer, imza töreninden sonra yerine yenisi inşa edilecek olan eski sağlık merkezini de ziyaret etti.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments