“yr-kurban-bayramı-banner”
Ana SayfaHaberlerTÜİK Yapı İzin İstatistikleri Ocak - Mart 2020 Raporu Yayımlandı! Yapı Kullanma...

TÜİK Yapı İzin İstatistikleri Ocak – Mart 2020 Raporu Yayımlandı! Yapı Kullanma İzin Belgesi Binalarda Yüzde 42 Oranında Azaldı

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK inşaat ve gayrimenkul sektörü tarafından merakla beklenen Yapı İzin İstatistikleri raporu verilerini açıkladı. 2020 yılının ilk 3 aylık dönemi olan Ocak, Şubat ve Mart ayını kapsayan rapor ile yapı ruhsatı alınan bina sayısı, yapı izin istatistikleri ve yeni konut üretimi hakkında merak edilen sorular da yanıtlanmış oldu.

TÜİK Yapı İzin İstatistkleri Ocak – Mart 2020 raporu yayımlandı. 

TÜİK tarafından her yıl düzenli olarak üçer aylık periyodlar halinde açıklanan rapor inşaat sektörü tarafından merakla bekleniyordu. 

Türkiye’de Yılın İlk 3 Ayında Yapı Ruhsatı Alınan Bina Sayısı Kaç Oldu, Yeni Konut Üretimi Düştü mü, Arttı mı?

İnşaat sektörünün içerisinde olduğu durumu göstermesi açısından büyük önem taşıyan TÜİK Yapı İzin İstatistkleri raporu verilerine göre Ocak, Şubat ve Mart ayında yapı ruhsatı verilen yapıların yüzölçümü de belirlenmiş oldu. 

Açıklanan rapora göre belediyeler tarafından verilen yapı ruhsatlarının 2020 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre bina sayısı yüzde 1,1 ve daire sayısı yüzde 4,0 artarken, yüzölçümü yüzde 11,4 ve değeri yüzde 4,0 azaldı.

Yapı Kullanma İzin Belgesi Yani İskan Belgesi Verilen Yapıların Yüzölçümü Yüzde 41.1 Oranında Azaldı

Açıklanan rapora göre Belediyeler tarafından verilen yapı kullanma izin belgelerinin 2020 yılının ilk üç ayında bir önceki yıla göre, bina sayısı yüzde 42,6, yüzölçümü yüzde 41,1, değeri yüzde 36,6, daire sayısı yüzde 39,3 azaldı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments