Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerTürk İnşaatçılar Venezuela Pazarına Girecek!

Türk İnşaatçılar Venezuela Pazarına Girecek!

Türk müteahhitleri Venezuela pazarına girmeye hazırlanıyor. Türkler, konut açığı olduğu belirtilen ülkede konut projeleri ve metro yatırımı yapacak.

Petrol rezervi bakımından dünyada ilk sırada yer alıyor. Venezuela’da, inşaat ve turizm başta olmak üzere yatırım açısından birçok fırsat var. Türkiye ile dış ticareti 1 milyar dolara yaklaştı. Türklere 90 güne kadar vize yok.

Karayıp Denizi’nin güneyinde, Brezilya’nın kuzeyinde, Guyana’nın batısında ve Kolombiya’nın doğusunda yer alan Venezuela bir Latin Amerika ülkesi. Bu sıralar dünya gündeminde sıkça yer alan ülkeler arasında. Petrol üreticisi olmasına rağmen ekonomisinde yaşanan sorunlarla dikkat çeken Venezuela, Chavez’ci sol yönetimiyle diğer Latin Amerika ülkelerinden farklı bir yol izliyor. Coğrafi olarak uzak olmasına rağmen Venezuela son dönemde Türkiye ile yakın ilişki içinde. Bu yakınlaşmada Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın karşılıklı olarak gerçekleştirdikleri ülke ziyaretlerinin kuşkusuz büyük etkisi var.-Fakat iki ülke ilişkilerinin geçmişinin aslında çok daha eskilere dayandığını belirtelim.

Para Dergisi’nde yer alan habere göre, Venezuela Latin Amerika ve Karayipler bölgesinde Türkiye’nin ilk diplomatik ilişki kurduğu ülkeler arasında yer alıyor, İki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler 1950’li yıllara dayanıyor. Coğrafi uzaklık ve her iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerini uzun yıllar daha çok çevrelerindeki ülkelerle gerçekleştirmeleri nedeniyle kendi aralarındaki ikili ilişkiler sınırlı düzeyde seyretmiş. Ancak son dönemlerde ekonomik ilişkilerde ciddi bir canlanmanın olduğu görülüyor.

Ekonomik ilişkileri daha da artırmak amacıyla son dönemlerde iki ülke arasında birçok anlaşma imzalandı. Venezuela Devlet Başkam Maduro’nun 2017’nin Ekim ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyarette Dışişleri Bakanlığı eşbaşkanlığında Ortak İşbirliği Komisyonu İkinci Toplantısı yapıldı. Venezuela ile Karma Ekonomik Komisyonu’nun temelini oluşturacak Ekonomik ve Ticari İşbirliği Anlaşması, Güvenlik İşbirliği Anlaşması, Hava Ulaştırma Anlaşması, Tarım Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı, Turizm İşbirliği Programı ile sivil Havacılık Alanında Mutabakat Zaptı da yine bu ziyaret sırasında imzalandı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments