Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriTürk Müteahhitler Dünya İkincisi Oldu!

Türk Müteahhitler Dünya İkincisi Oldu!

Geçtiğimiz yıl küresel inşaat sektörü 625 milyar dolarlık iş üstlendi. 2018 yılına göre yüzde 3,4’lük bir artış yaşansa da şirketlerin yurtdışında aldığı işler yüzde 2,9 düştü ve 473 milyar dolara geriledi.

Dünya’dan Kerim Ülker’in haberine göre; dünyanın en büyük uluslararası müteahhitler listesini açıklayan ABD’li Engineering News Record’a (ENR) göre Türkiye, geçen yıllara oranla yine damga vuran ülkelerden biri haline geldi.

Listede en fazla müteahhitin olduğu ülke yine Çin. 74 şirketle birinci olarak açıklanan Çin’i, 44 şirket ile Türkiye izledi. 3’üncü olan ABD merkezli şirketlerin sayısı ise 35. Dördüncü Japonya 13, beşinci Güney Kore ise 12 şirketle listede yer aldı.

Rönesans 23’üncü sırada

Türk müteahhit şirketleri arasında ise ön planda yer alan firma Rönesans oldu. Geçen yıl 33’üncü olarak açıklanan Rönesans bu yıl listede 23’ncü sıraya yerleşti. Listede bu yıl ikinci sıraya yerleşen Limak genelde 67’nci oldu. Tekfen 65, Yapı Merkezi 78, Ant Yapı 80, TAV 84, Enka 86, Mapa 91’inci olarak ilk 100’e giren Türk firmaları olarak öne çıktı. Listede 2 şirket ile temsil edilen tek Türk firması ise Çalık Holding oldu. Holdinge ait Çalık İnşaat 171, Gap İnşaat ise 216’ncı sırada yer aldı.

ENR 250’nin ilk sırasında ise İspanya’dan ACS, ikinci sırada Almanya’dan Hochtief, üçüncü ise Fransa’dan Vinci şirketleri bulunuyor. Çinliler ise ilk 10’da 3 firma ile öne çıktı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments