“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerYurtdışı HaberleriTürk Müteahhitler Kosava’da 1,5 Milyar Avro Değerinde Proje Üstlendi

Türk Müteahhitler Kosava’da 1,5 Milyar Avro Değerinde Proje Üstlendi

 

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türk müteahhitlerinin Kosova’da 1,5 milyar avro değerinde projeleri olduğunu ve bu projelerin yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağladığını belirtti.

Olpak, Türkiye’nin Kosova’ya yönelik yatırımlarında ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde önemli adımlar attığını vurguladı. Ayrıca, Türk bankalarının Kosova’da hizmet verdiğini ve Türk müteahhitlerinin önemli projelere imza attığını ifade etti. Olpak, Türkiye ile Kosova arasındaki ikili ticaret hacminin yaklaşık 750 milyon dolar olduğunu ve işbirliği alanlarının tarım, sanayi, madencilik, turizm, hizmetler ve enerji gibi sektörleri kapsadığını belirtti.

Olpak, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin gelişimine büyük önem verdiklerini ve bu amaçla 2013’ten beri JETCO Mekanizması, 2019’dan itibaren de Serbest Ticaret Anlaşması (FTA) ile çalıştıklarını ifade etti. Türkiye’nin Kosova’ya toplam yatırımlarının 430 milyon avroya ulaştığını ve bu rakamla Kosova’ya doğrudan yabancı yatırım açısından 6. sırada olduklarını belirtti.

“Türk müteahhitlerinin Kosova’da 1,5 milyar avro değerinde projeleri var ve 10 bine yakın istihdam sağlıyorlar” diyen Olpak, Türk bankalarının da Kosova’da aktif olarak hizmet verdiğini anlattı. Türkiye’nin Kosova’ya yaptığı başlıca yatırımlar arasında havalimanı işletmeciliği, elektrik dağıtımı ve altyapı projeleri bulunduğunu belirten Olpak, iki ülke arasındaki ikili ticaret hacminin 750 milyon dolar civarında olduğunu ve işbirliği alanlarının tarım, sanayi, madencilik, turizm, hizmetler ve enerji sektörlerini içerdiğini ifade etti.

Olpak, Türkiye’nin Avrupa ile Gümrük Birliği anlaşmasının yanı sıra 28 ülkeyle Serbest Ticaret Anlaşması olduğunu ve Türkiye’ye yatırım yaparak 1 milyarın üzerinde bir nüfusa ulaşmanın mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca, dünya ekonomisindeki önemli bir trend olan hizmet ticaretinin rolünün arttığını ve Türkiye’nin hizmet sektöründe de fırsatlar sunduğunu vurguladı. Türkiye’deki üniversitelerde eğitim gören binlerce yabancı öğrenci olduğunu ve bunlar arasında binden fazla Kosovalı öğrenci bulunduğunu belirten Olpak, sağlık sektöründe de Türkiye’nin önemli yatırımlara sahip olduğunu ve bu yatırımların birçok ülke için değerli bir örnek teşkil ettiğini söyledi.

DEİK/Türkiye-Kosova İş Konseyi Başkanı Batuhan Özdemir de, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin tarihi ve kültürel bağlar üzerine inşa edildiğini ve bu temeller üzerinde gelişmeye devam ettiğini belirtti. Özdemir, Türk yatırımlarının Kosova’daki en büyük 10 yabancı yatırım arasında yer aldığını ve eğitimden imalata, bankacılıktan altyapıya, enerjiden sağlık sektörüne kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösterdiğini ifade etti. Kosova’nın hızla artan tüketim malları ithalatının çok sayıda yatırım fırsatı sunduğunu belirten Özdemir, madencilik, demir çelik ürünleri, tarım, ev tekstili, hazır giyim, ilaç ve plastik ürünler gibi sektörlerde önemli potansiyel bulunduğunu vurguladı. Ayrıca, büyüyen inşaat ve enerji sektörlerinin de özellikle konut, altyapı projeleri ve sağlık hizmetleri alanlarında umut verici yatırım yolları sunduğunu belirtti. Özdemir, iki ülkenin AB’ye entegrasyon ve düzenlemeler konusunda işbirliğini sürdürürken, yeşil geçiş konusundaki işbirliğinin de tüm yönleriyle geliştirilmesine tamamen açık olduklarını ifade etti.

 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments