Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTürk Müteahhitler Umutlandı!

Türk Müteahhitler Umutlandı!

Suudi Arabistan ve müttefiklerinin Katar’a ambargoyu kaldırması, bölgede fiili boykota maruz kalan ve milyarlarca dolarlık kayıp yaşayan Türk iş dünyasının da heyecanlanmasına neden oldu.

Katar’a ambargonun kalkması sonrasında Türk iş dünyasında Arap ülkelerinin Türkiye’ye karşı uyguladığı ekonomik boykotun hafifletilmesi yada kaldırılması yönünde umutlar arttı. Konuya ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, 2018’de toplamda 3 milyar dolarlık iş aldıkları Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan’da 2020’de sıfır çektiklerini, 2021’de durumun değişmesini umduklarını belirtti.

Yenigün, BAE Dışişleri Bakanı’nın normalleşme açıklamasını ve Katar’a ambargonun kalkmasını olumlu karşıladıklarını, birkaç ay içerisinde Türk müteahhitlere dönük engellemelerin de kaldırılmasını umut ettiklerini dile getirdi.

Yenigün, 2019’da Türk müteahhitlerin yurt dışında toplamda 19,5 milyar dolarlık iş üstlendiğini, 2020’de rakamın 14,4 milyar dolara düştüğünü fakat Kovid-19 salgını dönemi için bu rakamın beklentilerin üzerinde olduğuna da dikkat çekti.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments