“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerTürk Şirketlerin Dev Projeleri Yankı Uyandırdı

Türk Şirketlerin Dev Projeleri Yankı Uyandırdı

Dünyanın en büyük müteahhitleri sıralamasında ikinci sırayı koruyan Türk şirketlerin başarısı dev projeler ile sürdü.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR’nin (Engineering News Record), müteahhitlerin bir önceki yılda ülkeleri dışındaki faaliyetlerinden elde ettikleri gelirleri esas alarak yayımladığı “Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesi ekonomi çevrelerinde ilgi uyandırdı. Küresel ve ulusal ekonomideki kırılganlıklara rağmen Türkiye’den listeye giren 44 firmanın 40’ı, listedeki ilk 10 Türk müteahhitlik firmasının ise tamamı Türkiye Müteahhitler Birliği üyelerinden oluştu. Söz konusu ilk 10 firma sırasıyla Rönesans, Limak, Tekfen, TAV, Yapı Merkezi, Ant Yapı, Enka, Alarko, Gama ve Çalık Enerji oldu.

Kuveyt Havalimanı’nı Türkler İnşa Ediyor

Türkiye listesinde Rönesans’ı, dünya sıralamasında 67’nci sırada yer alan Limak izliyor. Şirket son olarak bir Türk müteahhitlik firması tarafından kazanılan en büyük kontrat bedeline sahip olduğu ifade edilen Kuveyt Uluslararası Havalimanı Terminal II Projesi’ni sürdürüyor. İlk etapta 13 milyon yolcu kapasiteli olarak inşa edilecek olan yeni terminal binası’nın kapasitesi, 25 milyona kadar çıkarılabilecek.

Katar Otoyoluna Tekfen İmzası

ENR listesinde önceki yıla oranla önemli bir atılımla 69’uncu sıraya yükselen TEKFEN’in Katar’da üstlendiği Al Khor Otoyol Projesi, sözleşme bedeli itibarıyla şirketin bugüne kadarki en büyük taahhüt işini oluşturdu. ENR’ın dünya listesinde 118’nci sırada yer alan Gama, son dönemde Bahreyn’in en önemli projelerinden birini yürütüyor. Devam eden Kombine Çevrim Doğalgaz Santrali Projesi tamamlandığında tesisin ülkenin en büyük ve bölgenin en verimli güç santrali olması hedefleniyor.

Moskova’ın Yaşam Merkezini Ant Yapıyor

Ant Yapı’nın üstlendiği Capital Towers Projesi, Moskova Nehri ile tarihi Krasnopresnenskaya Parkı’nın arasında bulunan 233 bin metrekare büyüklüğe sahip çok fonksiyonlu bir yaşam kompleksi. Ant Yapı, dünya sıralamasında ise 87’nci sırada yer alıyor. ENR’ın sıralamasında 119’ncu olan Çalık Enerji ise Türkmenistan’da sürdürdüğü Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi ile öne çıkıyor. Proje 2018 yılında devreye alınmış en büyük Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali ve Orta Asya’da tek fazda tamamlanan en büyük Elektrik Santrali olma iddiasını taşıyor.

Ticaretin Kalbi Enka’yla Atacak

ENR’ın listesinde 92. sırada yer alan ENKA’nın, Moskova’da gerçekleştirdiği ticaret merkezi Kaşirskaya Plaza Projesi 196 bin metrekarelik bir alanı kaplayan entegre bir kompleks olma özelliğine sahip. Dünya sıralamasında 105. sırada yer alan Alarko’nun yine listede bulunan Makyol ile birlikte Kazakistan’da üstlenmiş olduğu Büyük Alma-Ata Çevre Yolu Yapımı ve İşletilmesi Kamu-Özel Ortaklığı Projesi dikkat çekiyor. Projenin inşaat yapım süresi 50 ay, işletme süresi ise 15 yıl 10 ay, sözleşme bedeli 1,6 milyar dolar.

Rönesans’ın Aşkabat Tesisinin Benzeri Yok

Türkiye listesindeki liderliğini bu yıl da koruyan ve Avrupa’nın en büyükleri arasında 9’uncu, dünya sıralamasında ise 33’üncü sırada yer alan Rönesans’ın uluslararası projeleri arasında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yürüttüğü Doğalgazdan Benzin Üretim Tesisi Projesi dikkat çekiyor. Alanında en büyük olma iddiası taşıyan tesis tamamlandığında günlük ortalama bin 800 ton, yıllık ise ortalama 600 bin ton benzin ile 100 bin ton LNG (sıvılaştırılmış doğalgaz) üretim kapasitesine ulaşılacak.

Morogoro En Hızlı Demiryolu Olacak

Darüsselam Morogoro Projesi

Yapı Merkezi’nin çeşitli uluslar arası projeleri arasında Doğu Afrika’da inşa edilen en hızlı demiryolu hattı olması hedeflenen Darüsselam Morogoro Projesi dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde ilk deneme sürüşü Tanzanya Ulaştırma Bakanı’nın katılımıyla gerçekleşen projede inşa edilen hat ülke için büyük öneme sahip. Yapı Merkezi, ENR’ın dünya sıralamasında 77’nci sırada yer alıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments