Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaGenel‘’Yalıtımla Dünyaya Verdiğimiz Zararı Azaltabiliriz’’

‘’Yalıtımla Dünyaya Verdiğimiz Zararı Azaltabiliriz’’

28 Temmuz Dünya Doğa Koruma Günü kapsamında açıklamalarda bulunan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, ‘’İklim değişikliği-artan enerji kullanımı-çevreye daha çok zarar” döngüsünü kırmanın en kolay ve hızlı yolu, yalıtım uygulamalarını yaygınlaştırmaktır.’’ dedi.

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Eruslu, “Yalıtım ile soğutma için harcadığımız enerji miktarını düşürebilir, oda sıcaklığını daha uzun süreli koruyabiliriz. Yalıtım kredisi desteği ile evlerimizde ısıtma ve soğutma için kullandığımız enerji miktarını düşürerek hem aile bütçemiz hem de ülkemiz için verimliliğe imza atabilir, yalıtımın oluşturacağı konfordan yararlanabiliriz. 28 Temmuz Dünya Doğa Koruma Günü’nde dünyamızın kaynaklarını korumaya olan farkındalığı artırmak için hemen her fırsatta dile getirdiğimiz yalıtımın faydalarını bir kez daha vurgulamak istiyoruz. Evlerimizi kışın ısıtırken olduğu gibi yazın da soğuturken dünya kaynaklarını harcıyoruz. Yalıtım sayesinde bu kaynakların tüketilmesi ve doğaya verdiği zararları asgari düzeye indirebiliriz. Binalarda enerji verimliliği, başta küresel ısınma olmak üzere çevresel sorunlar ile mücadelede en etkin uygulamadır.” dedi. 

Türkiye’de harcanan enerjinin yüzde 70’inin ithal edildiğini vurgulayan Eruslu, “Enerji dengelerinin geldiği nokta ve küresel ısınma nedeniyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları Fransa, Almanya, İtalya gibi Avrupa ülkelerini enerji verimliliğini sağlamaya yönelik ciddi adımlar atmaya yöneltti. Enerjisinin büyük bölümünde dışa bağımlı olan bir ülke olarak toplam enerjimizin yüzde 32,7’lik payını binalarda kullanıyor, bunun da yüzde 80’ini ısıtma ve soğutma amaçlı tüketiyoruz. Enerji faturamız her geçen gün kabarıyor. 2022 yılı için sadece ocak-mart döneminde enerji ithalatımız 25 milyar doları buldu. AB ülkelerinin bugün aldığı önlemleri, biz de bir an önce hayata geçirmeliyiz. Yalıtım kredisi desteği bu anlamda çok önemli bir fırsat. Bu kredi ile halkımız yüzde 0,99 faiz oranıyla 50 bin TL’ye kadar 60 ay vadeli olarak kredi kullanabilecek ve evlerini daha düşük faturalarla kışın ısıtabilecek, yazın klimayla serinletebilecek. Isı yalıtımı uygulamaları hem ilk yatırım hem işletme maliyetlerini düşürerek kendini kısa sürede geri öder, bina ömrü boyunca tasarruf sağlamaya devam eder. Doğru yalıtım uygulamalarıyla hem fosil yakıt tüketimini azaltarak dünyayı daha az kirletmek, küresel etkileri azaltmak hem de yüzde 50’ye varan oranda tasarruf elde etmek mümkün. Kredi süresi olan 60 ayın sonunda sera gazı azaltımı 13,5 milyon ton CO2 mertebelerinde hesaplanıyor. Bu tasarruf; 124 bin adet ağaçtan oluşan 50 bin dönüm orman alanının 5 yıl boyunca yuttuğu CO2 miktarına eş değer. Öte yandan sadece binaların enerji verimli hale getirilmesiyle (en az C sınıfı binalar) her yıl 9-10 milyar dolar tasarruf elde etme potansiyelimiz var.” açıklamalarında bulundu. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments