“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerYeni Bir Şehircilik Hareketi Lazım

Yeni Bir Şehircilik Hareketi Lazım

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) tarafından düzenlenen “Yeni İmar Düzenlemeleri” konulu Yuvarlak Masa toplantısında, İmar Mevzuatında köklü değişiklikler getiren yasa her yönü ile tartışıldı.

GİSP Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Gümüş moderatörlüğünde gerçekleştirilen, Terra Gayrimenkul Değerleme’den Batuhan Baş‘ın ve Kentsel Strateji’den Ali Faruk Göksu‘nun sunumlarıyla gerçekleştirilen toplantıda ada bazlı plan değişikliği, rant artışının kamu ile paylaşılması, yatay mimari, kaçak yapılara verilecek ağır cezalar ve deprem güçlendirme gibi bir çok konuda köklü değişiklikler getiren yasa değerlendirildi, yeni dönemin eski imar kanununa yama yaparak yönetilemeyeceği belirtildi.

Mevcut İmar yasasının günümüz gerekliliklerini karşılamaktan çok uzak olduğunu ve yeni düzenlemenin de mevcut sorunların çözümlenmesi için yeterli olmadığını ifade eden Ali Faruk Göksu; ” Örneğin, İstanbul’da ortalama ada büyüklüğü 800-1500 metrekare arası, yani yasa ile getirilen ada bazlı yapılaşma hala çok zor. Parsel bazlı yapılaşmalar nedeni ile mevcut durumda İstanbul da çok fazla arsa kalmadığını söyleyebiliriz. İstanbul’u mevcut durumdan kurtarmak için yeni imar düzenlemesine değil, yeni bir şehircilik hareketine ihtiyacımız var. Artık yeşil alanları nasıl arttırabiliriz, yeşil yollar nasıl oluştururuz, bunlara kafa yormamız gerekiyor. Kentsel dönüşümün finans modellerini Portakal Çiçeği Vadisi örneğinden feyz alarak oluşturmalıyız” şeklinde konuştu.

Kamu kurumlarında daha önce dağınık halde olan plan-proje onayları, arşivleme, yapı denetim ve iskan ile ilgili tüm işlemler ve benzeri tüm çalışmalar Coğrafi Bilgi Sistemleri altyapısında toplandığını kaydeden Batuhan Baş; “Bu şekilde doğru bilgiye kısa zamanda ulaşmak mümkün olacak, başka bir önemli konu, geçmişte getirilmeye çalışılan ama tepki çektiği için vazgeçilen rant vergisi, “Değer Artış Vergisi” adı altında tekrar getirildi. Yasaya göre İskan zamanı bu bedel ilgililerden istenecek. Gayrimenkul geliştiricileri bu bedeli maliyetlere yansıtacağı için, bu durum zamanla fiyatları yukarıya çekecektir.” dedi.

Toplantının kapanış konuşmasını yapan Hakan Gümüş, kentsel dönüşüm ve planlanın dijital ortamlarda yönetildiğinde menkulleşme ve değer takasının mümkün olacağını söyleyerek “Arz-talep dengesini gözeten yapay zekalı sistemlerle daha sağlıklı gayrimenkul yatırımları yapılabilir. Artık kentlerin daha fazla yayılmasına değil, kontrol edilmesine odaklanmalıyız. Mekansal kaliteyi arttıracak hamlelere muhtacız. Şehircilik, sadece bina yıkmak, yapmak değildir. Planlamanın ciddiyetine vakıf olursak deprem riskini de azaltabilir, nitelikli mekanlar üretebiliriz.” diyerek sözlerini noktaladı.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments