“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİstanbul Taksim Camii İnşaatında Son Durum Ne?

İstanbul Taksim Camii İnşaatında Son Durum Ne?

İstanbul’un önemli projeleri arasında yer alan Taksim Camii inşaatında sona yaklaşıldı. Projenin yüzde 90 oranında tamamlandığı açıklanırken projenin ne zaman açılacağı konusunda da açıklama geldi. Detaylar haberimizde…

İstanbul Taksim Camii projesinin son durumu hakkında beklenen açıklama geldi. Yaklaşık 3 yıldır devam eden projenin inşaatının yüzde 90’lık bölümünün tamamlandığı açıklanırken tüm pencerelerin takma işlemleri tamamlandı. 

Taksim Camii Ne Zaman Açılacak?

Hatırlanacağı üzere Taksim Camii projesi için temel atma töreni 2017 senesinde gerçekleşmiş ve Şubat ayında inşaat çalışmalarına başlanmıştı. Camii inşaatında gelinen son noktada tüm pencerelerin takılma işleminin tamamlandığı ve toplam tamamlanma oranının yüzde 90 seviyesine yükseldiği belirtildi. 

Projede çalışmalarda sona gelendiği açıklanırken 2020 yılı bitmeden caminin ibadete açılacağı belirtiliyor. 

Taksim Camii Mimarı Kim?

Tamamlandığında aynı anda 2 bin 575 kişinin aynı anda ibadet etmesine olanak sağlayacak olan projenin mimarları aynı zamanda Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin de mimarı olan Şefik Birkiye ile Selim Dalaman. 

Rum Ortodoks ve Ermeni Katolik Kiliselerine komşu konumda yer alan Taksim Camii toplamda 2 bin 482 metrekarelik inşaat alanına sahip. Caminin 61 metre yüksekliğe sahip olan 2 minaresi ise taş ile kaplanırken caminin pek çok bölümünde de mermer süslemeleri kullanılıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments