“Yapı
Ana SayfaHaberlerUlaştırma HaberleriZigana Tüneli İnşaatı Devam Ediyor

Zigana Tüneli İnşaatı Devam Ediyor

Tamamlandığından dünyanın ikinci Avrupa’nın ve Türkiye’nin en uzun çift tüplü karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli inşaatı hızla sürüyor.

2023 yılında hizmete alınması planlanan Zigana Tüneli’nde Trabzon girişindeki viyadük ve bağlantı yollarının inşaatı devam ediyor. Tünel içerisindeki asfaltlama ve havalandırma çalışmaları da tüm hızıyla sürüyor.

14 bin 500 metre uzunluğunda çift tüpten oluşan Zigana Tüneli’nin toplam uzunluğu 15 kilometreyi geçiyor. 12 metre genişliğine sahip mevcut devlet yolu ile 2×2 şeritli bölünmüş yol haline getirilecek olan Zigana Tüneli, 2,5 milyar TL yatırım bedeline sahip. 

Toplam bin personelin görev aldığı tünel tamamlandığında, Trabzon-Gümüşhane arası 1,5 saat olan ulaşım süresi 40 dakikaya düşecek. Yolun kısalması ile otomobiller 30 dakika, ağır tonajlı araçlar ise 60 dakikada ulaşım sağlayabilecek. Yapılan hesaplamalara göre, zamandan 19 milyon TL ve akaryakıttan 40 milyon TL olmak üzere toplam 59 milyon TL tasarruf sağlanırken karbon salınımı 16 bin ton azalacak. 

Tünel, bir aksilik yaşanmaması sonucunda 2023 yılı içerisinde hizmete alınacak. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -Sodex Istanbul 2023
KPC Fuarı 2023

Most Popular

Recent Comments