Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerKültürel HaberlerAnkara Antik Roma Tiyatrosu Restorasyon Çalışmalarında Sona Gelindi

Ankara Antik Roma Tiyatrosu Restorasyon Çalışmalarında Sona Gelindi

Ankara Belediyesi tarafından 2020 yılında başlatılan Ankara antik Tiyatro’sunun restorasyon çalışmaları tamamlanmak üzere. Açılışın ise 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yapılacağı belirtildi. 

Ankara, Altındağ ilçesinde 1982 yılında yapılan kazı sonrasında keşfedilen Antik Roma Tiyatrosu, 2020 yılında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilmeye başlandı. Arkeopark projesi kapsamında başlatılan çalışmalar yüzde 90 oranında tamamlanarak son aşamaya geçti. Proje, bitirilmesinin ardından bin 500 seyirci kapasiteli açık hava sahnesi olarak hizmet verecek. 

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Antik Roma tiyatrosunun milattan sonra 1 veya 2’nci yüzyıl döneminden kalan yapı olduğunu ifade ederek, “Burası o dönemde yaşayan atalarımıza, Ankaralılara kültür hizmeti vermiş önemli bir merkez. 1982 yılında yapılan bir kazı neticesinde ortaya çıkıyor. Bu olayı Roma tiyatrosu için bir şans olarak görüyorum. İyi ki üzeri kapatılmış. Açıkta kalsaydı bugün bu tiyatronun parçalarının hiçbirini bulamayabilirdik. Tiyatro ortaya çıktıktan sonra Anadolu Medeniyetleri Müzesi denetiminde burada arkeolojik kazı çalışmaları başlıyor. Burası aslında 5 bin ile 7 bin kişilik bir tiyatro. Roma döneminin Ankara’daki en önemli eserlerinden birisi. Ancak kentsel yapılaşma içerisinde tiyatronun büyük bir kısmı Hisar Caddesi dediğimiz yolun altında kalıyor. Şu anda tiyatrodan bize kalan yaklaşık bin 700 ile bin 900 kişilik bir bölüm var.” dedi. 

Açılış tarihi hakkında bilgiler veren Bekir Ödemiş, “Biz buranın açılışını 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’na yetiştirmeyi planlıyoruz. İnşallah büyük bir aksilik olmazsa da o gün açacağız. Çalışmalarımızın çok büyük bir kısmı tamamlanmış durumda. Buradaki çalışmayı Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı ile yapmış olduğumuz bir protokol çerçevesinde sürdürüyoruz. Tüm proje ve uygulama çalışmalarını, Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak üstlendik. Ancak buranın yapım esnasındaki teknik ve kontrol denetiminde ise Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’muz ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’yla birlikte çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments