Balıkesirlilere Müjde!

Büyükşehir Belediyesi’nin projelerini inceleyen ve İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı’nda katılan Bakan Kurum, Balıkesir’e 2021 yılında 195 milyon TL’lik yatırım yapacaklarının müjdesini verdi.

Açıklamalarda bulunan Bakan Kurum kentsel ve deprem dönüşümünün en öncelikli gündemleri olduğunu belirterek, “Bu kapsamda Balıkesir’de 2 bin 609 binada 5 bin 683 bağımsız birimde riskli yapı tespiti yaptık ve bu bağımsız bölümlerden de 5 bin 100’ünün yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

Yeni yatırımları da şehre kazandırmayı sürdürdüklerini anlatan Kurum, “Balıkesir’imiz için önemli olduğunu düşündüğümüz kentsel dönüşüm projelerini başlatacağımızı bugün ilan etmek isterim. TOKİ kanalıyla bugüne kadar 7 bin 400 konutun yapımını bitirip vatandaşlarımıza teslim ettik. Balıkesir’de 2023 yılına kadar 15 bin konutun yapımını tamamlayıp vatandaşlarımıza güvenli yuvalarını teslim edeceğiz” dedi.

Şehir merkezinde birçok kamu binasını da içine alan önemli bir dönüşüm projesi gerçekleştirmek için karar aldıklarını açıklayan Bakan Kurum, dönüşümle beraber şehre önemli bir meydan da kazandıracaklarını belirtti.

Akıncılar Mahallesi’nde vatandaşların rızası alınarak 50 bin metrekarelik bir alanı dönüştüreceklerini dile getiren Kurum, ayrıca 200 bin metrekareyi bulan toplam proje alanında yer alan tarihi yapıların restore edilerek kültürel varlıklar olarak kullanılacağını, bisiklet yolları ve ticari alanların da projeye dahil edileceğini söyledi.

Şehirde yapımı devam eden millet bahçeleri hakkında da bilgiler paylaşan Bakan Kurum, “Balıkesir’imizde 1.5 milyon metrekare büyüklüğünde 7 tane millet bahçesi yapıyoruz. Bugün o millet bahçelerinden bir tanesi olan Çamlık bölgesindeki, Bakanlığımız, Büyükşehir Belediyesi ve İller Bankası ortaklığındaki proje tamamlanmış durumda. Şehrin merkezinde herkesin ulaşabileceği kadınıyla, yaşlısıyla, genciyle çocuğuyla vakit geçirebileceği bir alan olarak tamamlandı” açıklamasında bulundu.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments