Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriElazığ'a 13 Yeni Okul İnşa Ediliyor!

Elazığ’a 13 Yeni Okul İnşa Ediliyor!

Elazığ’da 24 Ocak tarihinde yaşanan depremde ağır hasar gördüğü için yıkılan okulların yerine hayırseverler ve devlet tarafından yaptırılan 13 okulun inşası devam ediyor.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre, Elazığ Merkezi Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde şehir genelinde 33’ü okul, 4’ü kurum binası olmak üzere 37 bina hasar görürken bunlardan orta ve hafif hasar gören 20 okulun yeniden eğitim hizmetine alınması amacıyla projeler tamamlanarak, onarım ve güçlendirme çalışması gerçekleştirildi.

Ağır hasar raporu verildiği için yıkılan 13 okul binasının yerine ise Milli Eğitim Bakanlığı ve hayırseverlerin katkılarıyla şehrin farklı mahallelerinde yapımına başlanan okulların inşaat çalışmaları devam ediyor.

Şehirdeki derslik ihtiyacının karşılanması için TOKİ ve kamu bütçesiyle il merkezi ve ilçelerde 20 okul daha inşa edilmesi hedefleniyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, 24 Ocak tarihinde yaşanan depremde şehirdeki 37 okul ve kurum binasının hasar gördüğünü, depremden sonra orta ve ağır hasarlı okulları boşaltarak öğrencileri en yakın okullara yerleştirmek suretiyle ikili eğitime başladıklarını bildirdi.

Depremde ağır hasar gördüğü için yıkılan okullar ile orta ve hafif hasarlı olduğu için güçlendirme ihtiyacı duyulan okulların yeniden eğitime kazandırılması amacıyla yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirten Gürtürk, bu kapsamda hafif hasar gören okulların tamamının onarımdan geçirildiğini söyledi.

Depremde yıkılan okulların yerine ise 12 hayırseverle 159 derslikli 9 okul binası ve çok amaçlı bir salon yapımı, güçlendirme çalışmasına destek ile bir okul binasına maddi bağışta bulunulması konusunda protokol imzaladıklarını, 4 okulun da il yapım programı kapsamında inşasının devam ettiğini dile getiren Gürtürk, şöyle konuştu:

“Ağır hasarlı okullar yıkıldıktan sonra 12 hayırseverimizin desteğiyle şu anda il merkezinde hızlı bir şekilde okul yapımına devam ediliyor. Tabii burada pandemiden kaynaklı yaşadığımız olumsuz bir süreç vardı. Pandemi bu işlerin uzamasına neden oldu. Fakat her şeye rağmen hayırseverlerimizin yapmış olduğu okulların inşası hızla devam ediyor. Ayrıca il yapım programımızda olan okullarımızın inşaat çalışmaları devam ediyor.”

“Kamu ve TOKİ bütçesi ile 20 okul daha yapılacak
Gürtürk, hayırseverler tarafından yaptırılan okulların yanı sıra kamu ve TOKİ bütçesi ile kentte 20 okulun daha yapılması için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Bu kapsamda, “İl Yapım Programı” kapsamında İl Özel İdaresi bütçesi ile 138 derslikli 9 okul binasının şehre kazandırılması için proje çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Gürtürk, şunları söyledi:

“İlçelerimizde TOKİ tarafından da 11 okul yapılacak. Bu okullar da ihaleye çıkılıp tamamlanmasıyla en kısa sürede eğitim öğretime açılacaklar. İlimizde geçen yıl itibarıyla okullarımızın yüzde 96’sında tam gün eğitime geçtik. 4 puanlık bir okul derslik ihtiyacımız kalmıştı fakat deprem bu süreci tekrar yüzde 86’ya geriletti. İnşallah bu okullar bittiği zaman tüm okullarda tam gün eğitime geçeceğiz.”

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments