Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler

Fay Yasası Geliyor!

Uzun süredir yürürlüğe girmesi beklenen fay yasası şekillenmeye başladı. Sabah’ta yer alan habere göre; fay yasasına ilişkin çalışmanın önümüzdeki aylarda tamamlanması ve düzenlemenin Meclis’e sunulması bekleniyor. Edinilen son bilgilere göre; deprem bölgelerine ilişkin şu maddeler yer alacak:

Akademik çalışmalarla koordineli olarak yürütülecek yeni düzende Türkiye genelindeki tüm aktif faylar tek tek incelenecek. Hangi fay hangi aralıkta deprem üretiyor (kaç yılda bir deprem oluyor) tespit edilecek.

Yine düzenlemenin son dakika ayrıntılarında yer alan maddelerden biri de Fayların kayma ve kırılma hızları… Fayların ne kadar kayma hızına sahip olduğu belirlenecek. Fay zonları boyunca hendekler açılıp fayın genişliği ölçülecek.

Son dakika yasasının en önemli ayrıntısı belki de bu… Söz konusu çalışma ile bilimsel olarak tespit edilen fay genişliğinin çevresindeki sakınım bandı (ne kadarlık alana bina yapılmayacak) belirlenecek. Fay üzerinde yapılaşmaya izin verilmeyecek.

OKUL, KIŞLA, HASTANE YAPILARINDA RAYLI SİSTEM
Bazı fay hatlarının etrafında deprem üretme potansiyeline göre okul, kışla, hastane gibi yapılar hariç belli ölçülerde yapılaşmaya izin verilebilecek. Hatta bu yapılarda izin verilse dahi raylı sistem olması gündeme alınacak.

FAY ÜZERİNDEKİ BİNALAR NE OLACAK?
Fay hatları üzerine yapılmış binaların ise kentsel dönüşüme tabi tutulması için mevcut düzenlemelere ek ne yapılabileceğine bakılacak.

İSTANBUL’UN RİSK HARİTASI
Türkiye uzun zamandır İstanbul depremini tartışıyor. İstanbul Risk Haritası’ndaki fay hatlarına yakınlığa göre birinci derece riskli ilçeler Avrupa yakasında Avcılar, Küçükçekmece, Bakırköy, Beylikdüzü, Güngören, Zeytinburnu, Bahçelievler ve Fatih, Anadolu yakasında Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Ümraniye, Maltepe, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Sancaktepe, Tuzla ve Adalar olarak sıralanıyor.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments