Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriFikirtepe İçin Bir Adım Daha!

Fikirtepe İçin Bir Adım Daha!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul’un kangrene dönen kentsel dönüşüm noktası Fikirtepe için Şubat’ta yeniden başlattığı planlama sürecinde bir adım daha attı.

Fikirtepe’nin birinci etap imar planlarından sonra ikinci ve üçüncü etapların planlarını da hazırladı. Planlar kapsamında inşa edilecek konut, AVM ve rezidansların 80 metre yükseklikte olacağı belirtildi.

2005’ten beri dönüşümü yılan hikayesine dönen Fikirtepe için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, son imar planlarının mahkeme kararı ile iptal edilmesinden sonra geçtiğimiz Şubat’ta yeni planlama sürecine girmişti. Toplam 1 milyon 340 bin metrekarelik Fikirtepe’nin riskli alanı 3 etaba bölündü.

Şubat’ta 828 bin 777 metrekarelik birinci etabın planları hazırlanarak itirazlar için askıya çıkarılmıştı. Planlarda mahallenin yüzde 49’unun konut ve ticaret birimlerine, yüzde 51’inin ise eğitim-sağlık-park gibi donatı alanları için ayrıldığı görülmüştü. Nüfus 32 bin 387 kişi olarak öngörülmüştü. Bakanlık Fikirtepe riskli alanının ikinci ve üçüncü etap imar planlarını da 7 Nisan tarihi itibariyle askıya çıkardı.

356 bin 536 metrekarelik ikinci etap için hazırlanan planlarda; 162 bin metrekare konut, 12 bin metrekare ticaret ve konut, yani yerleşim alanları için 174 bin 429 metrekare alan ayrıldı. 182 bin 106 metrekare ise donatı alanına ayrıldı ve okul, hastane, cami, park, yol ve otopark şeklinde planlandı. Konut ve ticaret alanlarında emsal 2 olarak belirlendi. Ticaret ve konut alanlarında AVM, otel ve rezidanslar yapılabilecek. Planlara göre yapı yüksekliği en çok 80 metre olabilecek. Öngörülen nüfus ise 19 bin 899 kişi olarak belirlendi.

Fikirtepe riskli alanının 178 bin metrekaresini kapsayan üçüncü etabının yüzde 35’i ticaret ve konut, yüzde 65’i donatı alanı şeklinde planlandı. Konut ve ticaret alanı için 61 bin 795 metrekare ayrıldı. Geri kalan alanlarda da meydan, cami, okul, idari tesis hastane, park ve yol yapılması planlandı. Konut ve ticaret alanlarında emsal 2 olarak belirlendi. Maksimum 5 bin 961 nüfus belirlenen üçüncü etapta da yükseklik 80 metre olacak.

RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments