Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerİMO Başkanı Mustafa Balcı: "İnşaat Sektörü Durma Noktasında"

İMO Başkanı Mustafa Balcı: “İnşaat Sektörü Durma Noktasında”

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Mustafa Balcı, artan kur nedeniyle müteahhitlerin önünü göremediğini, sektördeki faaliyetlerin durma noktasına geldiğini söyledi.


İnşaat sektörü yükselen döviz kuru ve artan inşaat maliyetleri nedeniyle zor günler geçiriyor. Konuyla ilgili açıklama yapan İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Başkanı Mustafa Balcı, inşaat faaliyetlerinin neredeyse durma noktasına geldiğini belirterek yatırımcının önünü göremediğini söyledi. Kira artışlarına da dikkat çeken Balcı, kiraların enflasyon sebebiyle arttığını söyledi. “Enflasyonun yüksek oluşu her alanı etkilediği için, kira artışları da yükseldi” diyen Balcı, sözlerine şöyle devam etti: “Yani dövizin bu kadar değişken olduğu bir piyasada önünü göremeyen hiç kimse yatırıma kalkışmaz, bu kadar basit. Ama yatırım yapılası için ne yapılması lazım? İstikrarlı olmak lazım. Dövizde, fiyatlarda bir istikrar olması lazım. Bunu biz değil, bizi yönetenler yapmalı. Genel olarak ülke ekonomisi üretime dayalı bir ekonomimiz yok, bu noktadan bakılınca fiyatlar çok oynak önünü göremeyen hiçbir sermaye sahibi ya da yatırımcı işe kalkışmaz bu süreçte. Bunun çözümünü üretecek olanlar belli, ülkeyi yönetenler.”


Antalya’nın konut satışlarında ilk sıralarda olduğunu aktaran Balcı, çok konutun satılmasının ekonomi için bir baz olmadığının altını çizdi. Konutları yabancıların aldığını belirten Balcı, “Çünkü paraları değerlendikçe önceden bir daire almayı düşünen şu an 2 veya 3 daire alabiliyor. Dolayısıyla yüz bin doları olan bir kişi geçtiğimiz günlerde parası sekiz yüz bin lira olan birinin parası şu an ülkemizde değerlendi. Bu dairelerin ne kadar satıldığı değil, kimlerin satın aldığına bakmamız lazım. Ek olarak, bu satışı yapılan dairelerin içerisinde icralık olan, icradan satışa çıkan daireler vardır. Bunların göz önünde bulundurmak lazım” dedi.

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments