Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTersane İstanbul İçin Çalışmalar Sürüyor!

Tersane İstanbul İçin Çalışmalar Sürüyor!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Tersane İstanbul projesinde incelemelerde bulundu. İnceleme sonrasında projeyle ilgili bilgilendirmede bulunan Bakan Karaismailoğlu, “Eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul tamamlandığında sinema salonları, müzeleri, sosyal alanlarıyla İstanbul için bir çekim merkezi olacak” dedi.

Karaismailoğlu, proje sayesinde en az 20 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağını vurgulayarak, “Yıllık 30 milyon ziyaretçi hedefiyle İstanbul’un tarihine, kültürüne yakışacak bir eser ortaya çıkacak. Proje kapsamında 83 bin metrekare tescilli yapı restore edilerek kamunun kullanımına sunulacak” ifadelerini kullandı.

2022’nin sonlarına doğru projenin ilk etabını tamamlamayı planladıklarını söyleyen Karaismailoğlu, panhane ve eski karakol binasının bu projenin dışında olduğunu, restorasyonu ve ihyası tamamlandığında eskisi gibi Deniz Kuvvetleri Saha Komutanlığının sorumluluğuna bırakılacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, İstanbul için Haliç’in çok önemli bir yer olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyanın başkenti, göz bebeğimiz İstanbul’dayız. Bir tarafımızda Beyoğlu bir tarafımızda Fatih, sol tarafımızda Balat, arkamızda Süleymaniye, Ayasofya. Sağ tarafımızda Kulaksız Mezarlığı ve Kasımpaşa Hasköy Tüneli var, Haliç Köprüsü karşımızda. Burası eski adıyla Taşkızak Tersanesi, yeni adıyla Tersane İstanbul olma yolunda hummalı bir çalışma var. Yaklaşık 700 bin metrekarelik bir alanı İstanbullulara kazandırmak için çalışıyoruz.”

Bakanlık olarak ülkenin her bir noktasında çok önemli ulaştırma projelerini hayata geçirdiklerini dile getiren Karaismailoğlu, bir taraftan da tarihi ve kültürel mirasa sahip çıktıklarını belirtti.

Karaismailoğlu, 1800 metrelik kıyı şeridindeki yaya, bisiklet ve yürüme yollarıyla projenin hem Beyoğlu’na hem de çevresi Kasımpaşa’ya, Hasköy’e önemli katkı sağlayacağını belirterek, şunları söyledi:

“Tersane İstanbul Projesi, İstanbul’un marka değerini artıracak, değerine değer kazandıracak. Diğer projelerimizde olduğu gibi bunu da en güzel şekilde İstanbulluların hizmetine sunacağız. Burada 23 tescilli eser var. Bunları restore edip, İstanbullulara yaşam alanı kazandıracağız.”

Önceki İçerik6 Yeni Millet Bahçesi!
Sonraki İçerikTuzla’ya Stat Müjdesi!
RELATED ARTICLES

Most Popular

Recent Comments