“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTOKİ Kasım'da 7 Bin 807 Konutu Satışa Çıkarıyor!

TOKİ Kasım’da 7 Bin 807 Konutu Satışa Çıkarıyor!

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, dar gelirlileri ev sahibi yapmaya devam ediyor. TOKİ Kasım ayı itibariyle 7 bin 807 konutu satışa çıkarıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı yurdun birçok farklı bölgesinde konut yapımına tüm hızıyla devam ediyor. Posta gazetesinden Hülya Çaylak’ın haberine göre, dar gelirli vatandaşların bütçesine özel konutların fiyatı 77 bin liradan başlıyor ve 20 yıl da ödeme imkanı sunuluyor.

269 Lira Taksitle

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), Kasım itibarıyla 7 bin 807 konutu satışa çıkarıyor. 35 ilde hayata geçirilen konutlar özellikle dar ve orta gelirli vatandaşlar için önemli bir fırsat sağlıyor. Evlerin taksidi bu gruptaki vatandaşların bütçesine uygun olarak 269 TL’den başlıyor. 20 yıla kadar ödeme imkanı sunulan konutların fiyatı ise 77 bin TL’ye kadar düşüyor.

TOKİ’den konut sahibi olabilmek için bazı şartlar gerekiyor. Buna göre; alt gelir grubu projelerinde sözleşme imzalayanlar konutlarını borçları bitene kadar devredemiyor. Ayrıca, bazı projelerde, satın alınan konutta borç bitene kadar alıcının veya ailesinin ikamet etmesi koşulu da aranıyor. Konutta ikamet edilmediği tespit edildiği takdirde sözleşme feshedilebiliyor.

Kurayla Satış

Konutlardan bazıları ise kuralı olarak satılıyor ve dar gelirli vatandaşlara öncelik veriliyor. Projelere başvurmak isteyenlerin aylık hane halkı gelirinin, en fazla 4 bin 500 lira olması gerekiyor. satışa çıkan konutlar için Halkbank veya Ziraat bankası şubelerine başvuru yapmak yeterli oluyor. Hangi bankaya başvuru yapılacağı ve diğer tüm detaylar ‘444 86 54’ numaralı ALO  TOKİ  hattından öğrenilebiliyor.

TOKİ’de Enflasyon Yok

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 6 ayda bir uyguladığı enflasyon artış oranını, 2019 yılında alt gelir grubu konut satışlarında yüzde 4’e sabitledi. Yani enflasyon yüksek gelse bile, bu artış oranına yansımayacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan konuyla ilgili olarak;  “Alt gelir grubu konutunda 2019 yılı Ocak ayında yüzde 4 ve Temmuz’da yüzde 4 olmak üzere yıllık yüzde 8’lik bir artış oranı uygulanacak. Orta gelir grubuna satılan konutta 6 ayda bir yapılan artış oranı yüzde 5’e, arsa satışında ise yüzde 6’ya sabitlendi” diye konuştu.

RELATED ARTICLES
- Advertisment - “Yapi
“Samsun
“UNICERA
“isaf-banner

Most Popular

Recent Comments