“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerEkonomi HaberleriTürk Müteahhitlerin Yurt Dışı Proje Büyüklüğü Rekora Koştu! 400 Milyar Dolar Barajını...

Türk Müteahhitlerin Yurt Dışı Proje Büyüklüğü Rekora Koştu! 400 Milyar Dolar Barajını Aştı

Müteahhitler tarafından yurt dışında gerçekleştirilen proje büyüklüğü katlanarak artıyor. Konu hakkında açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kırılan yeni rekoru duyurdu. Detaylar haberimizde…

Türk müteahhitler yurt dışında elde ettikleri başarı ile ülkemizi gururlandırmaya devam ediyor. 

Özellikle de yurt dışında gerçekleştirilen çok sayıda büyük alt yapı projesini başarı ile teslim ederek marka değerini arttıran Türk müteahhitler Çin ile mücadeleyi sürdürüyor. 

400 Milyar Dolar Sınırı Aşıldı

Yurt dışında müteahhitlerin elde ettikleri başarılara dair açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan “Küresel ekonomideki tüm sıkıntılara ve geleneksel pazarlarımızdaki jeopolitik gelişmelere rağmen müteahhitlerimiz 2019’da 18 milyar dolarlık 438 proje üstlendi. Böylece Türk müteahhitlik sektörümüzün yurt dışına açıldığı günden bu yana üstlendiği proje büyüklüğü kümülatif olarak 400 milyar doları aştı” diyerek elde edilen büyük başarıya değindi ve Türk müteahhitlerin başarılarını arttırarak devam ettireceklerini vurguladı. 

2020 Yılında Türk Müteahhitler Yeni Pazarlara Girecek

Bu sene Türk müteahhitlerin yeni pazarlara girmesini hedeflediklerini belirten Pekcan “Geçen yıl sektörün en fazla Rusya, Katar, Kuveyt, Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Suudi Arabistan, Irak, Macaristan, Sırbistan, Ukrayna, Romanya, ABD, Azerbaycan ve Bulgaristan’da proje üstlenildi. Müteahhitlerin geleneksel pazarlardaki payını sürdürmesi, Macaristan, Sırbistan, Bulgaristan ve ABD gibi yeni pazarlarda da ciddi bir büyüklüğe ulaşması geleceğe yönelik beklentilerimizi de artırmaktadır. 

Sektörel dağılımın çeşitliliği ve firmalarımızın yap-işlet-devret ve kamu özel iş birliği projeleri gibi katma değeri yüksek projeler üstlenmesi de Türk firmalarının yurt dışında ne kadar nitelikli ve niş projeler üstlendiğinin önemli bir göstergesidir.  Teknik müşavir firmalarımızın daha çok uluslararası alanda proje üstlenmeleri ile şartnamelerde daha çok Türk ürünleri yer alacak olup ihracatçımızın önü daha fazla açılacaktır” dedi. 

RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments