Yapıradar Satın Alma Talepleri ve Projeler
Ana SayfaHaberlerGayrimenkul HaberleriTürk Müteahhitlerine Çağrı!

Türk Müteahhitlerine Çağrı!

Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkilerin karşılıklı yapıcı ve yararlı olduğunu dile getiren Ukrayna Altyapı Bakanı Vladislav Krikliy, ilişkilerin pek çok alanda geliştiğini ve daha iyi olacağını umduklarını söyledi.

Vladislav Krikliy, Ukrayna’da altyapı alanında özellikle yol yapımında faaliyet gösteren çok sayıda Türk şirketinin olduğunu söyleyerek, “Daha fazla Türk şirketi bekliyoruz. Sadece devlet finansmanı olan projelere değil, özellikle bu sene devreye sokmak istediğimiz kamu-özel ortaklığı projelerinde de görmek isteriz.” dedi.

Ukrayna’da süren “Büyük İnşa” projesi kapsamında 2020’de 4 bin kilometreden fazla yol inşa ettiklerini ve bu sene daha fazla yapmak istediklerini dile getiren Krikliy, yol inşasının çok önemli olduğuna, şehirleri birleştirmekle beraber bölgedeki ekonomiyi de canlandırdığını söyledi. Ayrıca, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin altyapı projelerine önem verdiğini ve bunun da kendilerini motive ettiğini belirtti.

Yol inşasının yanı sıra Türk şirketlerinin liman ve havaalanı imtiyaz sözleşmelerine başvurduklarını belirten Krikliy, “Yakında iki ilginç proje yapacağız. İlki, tren istasyonu için imtiyaz sözleşmesi projesi, ikincisi ise kamu-özel ortaklığında Dünya Bankası ile beraber yol projesi yapacağız. Türk şirketlerinin katılımını bekliyoruz.” dedi.

Bu sene Mariupol ve Berdyansk limanlarının imtiyaz sözleşmesi ihalelerinin yapılacağını dile getiren Krikliy, “Umarım Türk şirketleri Azak ve diğer bölgelerdeki projelere katılıp kazanırlar ve böylece Türk şirketlerinin Ukrayna’nın altyapısını sadece yol inşasında değil, diğer alanlarda da geliştirdiğini göreceğiz.” dedi.

Krikliy, Türk altyapı şirketlerinin Ukrayna’daki faaliyetlerinin iki ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağladığını belirterek, Ukraynalı şirketlerin de altyapı ve diğer alanlarda Türkiye’de daha fazla aktif olmasını beklediklerini söyledi.

Ukrayna’nın yatırımcılar için misafirperver bir ülke olduğunu da belirten Krikliy, Türk şirketlerinin farklı finansal kurumlarla çalışırlarsa tekliflerinin daha çekici duruma geleceğini söyledi. Açıklamalarına devam eden Krikliy;

“İki ülke liderleri arasındaki iyi ilişkileri kullanmalıyız. Yatırım, altyapı ve ticaret alanlarında fırsatları geliştirmeliyiz, daha çok ortak projeler gerçekleştirmeliyiz ve böylece iki taraf için de faydalı kazan-kazan bir durum ortaya çıkacak. Umarım iş birliğimizi inşa alanı dışında diğer alanlara da taşırız. Ukrayna yazılım alanında dünyada önde gelen ülkelerden. Altyapı ve akıllı ulaşım projeleri gibi diğer alanlarda Türkiye’yle beraber çalışıp ortak projeler üretip başka ülkelere ihraç edebiliriz.”

RELATED ARTICLES
- Advertisment -A1 Capital Tüm Sermaye Piyasası İşlemlerinizde Yanınızda

Most Popular

Recent Comments