“Yapigundem
Ana SayfaHaberlerİnşaat Sektöründe 5 Yıllık Daralmanın Yüzde 35’i Telafi Edildi

İnşaat Sektöründe 5 Yıllık Daralmanın Yüzde 35’i Telafi Edildi

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) tarafından hazırlanan 2024 yılı ilk çeyreğine ilişkin İnşaat Sektörü Analizi Raporu yayınlandı.

2024 yılı için inşaat sektörünün önündeki engellere de dikkat çekilen raporda, “Tasarruf tedbirleri kapsamında yurt içinde zorunlu haller dışında yeni projelere yer verilmeyecek olması, halihazırda yürürlükte olan Fiyat Farkı Kararnamesi’nin yetersiz kalması, jeopolitik gerilimlere bağlı olarak artan inşaat maliyetleri ve gittikçe derinleşen ara eleman sıkıntısı, 2024 yılında da sektörün önündeki en büyük engellerden olmaya devam etmiştir. Sektör, girdiği darboğazı yurt dışı müteahhitlik hizmetlerine ağırlık vererek aşmayı hedeflemektedir.” denildi.

Raporda, Deprem bölgesinin yeniden inşasının etkisiyle inşaat sektörünün, 2023 yılının dördüncü çeyreğinde yüzde 10,8 oranında büyüdüğü hatırlatılırken; 2023 yılının ilk çeyreğindeki büyüme oranının yüzde 4,5’ten yüzde 5,3’e, ikinci çeyrek büyüme oranının yüzde 6,2’den yüzde 7,2’ye, üçüncü çeyrek büyüme oranının ise yüzde 8,1’den yüzde 7,8’e revize edildiği belirtildi. Böylece inşaat sektörünün 2023 yılında yüzde 7,8 oranında genel ekonominin üstünde bir oranda büyüme kaydettiğine dikkat çekilirken, “İnşaat sektöründe beş yıllık bir aradan sonra ilk defa büyüme gerçekleşmiş olsa da bu oran, sektörün yaşadığı daralmanın ancak yüzde 35’ini telafi edebilmiştir. Gayrimenkul sektörü ise 2023 yılında yüzde 2,7 ile oldukça yavaş bir büyüme sergilemiştir.” ifadelerine yer verildi.

Sourceyapiradar
RELATED ARTICLES
- Advertisment -“UNICERA
“isaf-banner
“(400x400)Tr.gif

Most Popular

Recent Comments